ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ГУМАНІТАРНОЇ СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ станом на 09:00 05.05.2023

 1. Право на життя і безпеку

1.1. Право на життя і безпеку дітей

Станом на 10 годину 05 травня 2023 року, за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інших джерел, які потребують підтвердження, від початку вторгнення російської федерації в Україні загинули 478 дітей та постраждало 963 дитини.

Фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити неможливо через те, що в українських містах окупаційні війська ведуть активні бойові дії.

Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини.

1.2. Право на життя і безпеку цивільних осіб та військовослужбовців України

Станом на 01 травня, за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, зафіксовано 8709 загиблих серед цивільного населення, 14666 мирних осіб поранено.

Вчора, 04 травня, російські окупанти обстріляли з артилерії, РСЗВ, мінометів, танків, ПТРК, безпілотників та авіації мирні населені пункти Херсонщини. російські військові поцілили у житлові квартали населених пунктів області, територію та споруди заводу у Бериславі. Внаслідок російської агресії двоє людей дістали поранення.

За 04 травня росіяни вбили 2 жителів Донеччини: у Нью-Йорку та Бахмуті. Ще 5 людей в області за добу дістали поранення.

Вбивства мирного населення, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

 1. Порушення права на житло, охорону здоров’я, освіту внаслідок руйнувань військами рф мирних населених пунктів

Зруйновано:

 • понад 149 000 будинків (мають пошкоджене або зруйноване житло 3,6 млн українців);
 • 3198 закладів освіти (включаючи 864 дитячих садочків), зокрема 441 заклад, які неможливо відновити;
 • 1218 закладів охорони здоров’я (174 неможливо відновити);
 • 597 аптек;
 • 620 адміністративних будівель;
 • понад 349 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання;
 • 494 релігійних споруд (церков, храмів, мечетей);
 • 1201 об’єктів культури;
 • 422 заводи та підприємства;
 • 326 мостів та мостових переходів;
 • понад 25 тис. кілометрів доріг;
 • 27 торгівельних споруд;
 • 28 нафтобаз;
 • 11 ТЕЦ;
 • 3 ТЕС;
 • 336 котельнь;
 • 19 аеропортів і цивільних аеродромів;
 • 110 залізничних вокзалів і станцій;
 • 5 портів та портової інфраструктури.

За інформацією ЮНІСЕФ, через війну 3,3 млн дітей в Україні потребують допомоги.

 1. Застосування рф забороненої зброї проти цивільного населення та об’єктів

Протягом 04 травня противник завдав 10 ракетних та 75 авіаційних ударів, здійснив понад 65 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, за даними Генерального штабу ЗСУ.

У ніч на 05 травня під вогнем ворожої артилерії знову був Нікополь Дніпропетровської області. Через обстріл в місті пошкодженi 10 приватних будинків,  паркани та господарча споруда. Побитi лінія електропередач та 2 газопроводи. Інформація щодо постраждалих уточнюється.

Вчора, 04 травня, ворог з артилерії, мінометів та іншого озброєння обстрілював прикордонні та прифронтові населені пункти Харківського, Чугуївського, Ізюмського та Куп’янського районів Харківської області. Обстрілами пошкоджено приватні житлові будинки, господарчі споруди, сталися пожежі. Попередньо без постраждалих.

Використання таких видів зброї широкого ураження проти мирного населення є злочином проти людяності та порушенням Женевських конвенцій 1949 року.

 1. Порушення права на свободу, особисту недоторканість та інші основоположні права людини

Росіяни готуються до викрадення тварин з заповідника “Асканія-Нова”. “Однак наскільки мені видається, з деяких їхніх рухів, то насправді вони готують викрадення тварин з “Асканії-Нової” і знищення парку заповідника, і інституту. Тобто вони хочуть просто пограбувати заповідник”.

Ведення бойових дій у спосіб, що наносить суттєвої шкоди довкіллю, є порушенням Додаткового протоколу до Женевських конвенцій 1949 року та злочином екоциду.

 1. Вимушена міграція жителів України внаслідок війни та примусова депортація до рф

Станом на 02 травня УВКБ ООН, через війну росії проти України понад 16,03 млн людей перетнули кордон України.

8,18 млн біженців з України зафіксовано по всій Європі, з яких 5,06 млн біженців зареєстрованих для тимчасового захисту або аналогічного захисту національної системи в Європі.

2,85 млн громадян України виїхало/депортовано до рф.

ЗМІ країни-агресора посилаючись на джерела у військових відомствах рф повідомляють, що станом на початок вересня на територію рф вивезено понад 3,8 млн осіб, з них 705 тис. дітей (серед яких 2 тис. дітей-сиріт з українських соціальних установ).

За даними УВКБ ООН, 5,35 млн стали внутрішньо переміщеними особами.

Країна-окупант рф грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

ukУкраїнська