До Українського центру захисту прав людини (далі – Центр) звернулася дружина військовослужбовця, який від квітня 2022 року перебуває у полоні рф, з питанням щодо отримання грошової компенсації на житло, яке вони втратили в окупованому Криму ще у 2014 році.

І вона, і її наразі військовополонений чоловік мають статус учасників АТО та учасників бойових дій, є внутрішньо переміщеними особами (далі – ВПО) та мають трьох неповнолітніх дітей, які також мають статус ВПО.

У 2019 році міська рада одного з міст Запорізької області, куди перемістилася родина, ухвалила рішення про виплату компенсації на житло у сумі 1 311 507 грн., але станом на 24.02.22 року гроші не були виплачені.

Після початку повномасштабного вторгнення родина через окупацію міста вимушена було знову переміститися у безпечний регіон України, де не мала житла та фінансових можливостей його придбати.

З метою вирішення зазначеної проблеми жінка звернулася за правовою допомогою до Центру.

Проаналізувавши нормативно-правову базу, Центром була виявлена законодавча прогалина у питанні призначення грошової компенсації  ВПО, які після 24.02.22 перемістилися з території, на якій велися бойові дії.

У затвердженому постановою Кабміну № 280 порядку був відсутній механізм отримання призначена до 24.02.2022 та не виплаченої компенсації ВПО на придбання житла, яка після зазначеної  через окупацію населеного пункту рф знову перемістилася до іншого регіону проживання.

Центр звернувся до Мінветеранів з клопотанням щодо необхідності створення механізму реалізації права ВПО на отримання грошової компенсації на житло, яку було призначено до 24.02.22.

24 березня за ініціативи Мінветеранів уряд ухвалив постанову № 263 “Деякі питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України”, якою вніс зміни до постанови № 280, якими врегулював питання отримання компенсації на житло зазначеної категорії громадян.

Питання заявниці, згідно з новим порядком, буде вирішено.

Якщо Ваша близька людина також зникла безвісти, потрапила до ворожого полону або Вам потрібна правова допомога щодо соціальних гарантій, звертайтеся до Українського центру захисту прав людини на “гарячу лінію” за безкоштовним номером телефону: 0 800 33 07 09 або пишіть нам на електронну адресу: contact@uhrc.org.ua.

Ми обов’язково допоможемо!

ukУкраїнська