Держава низкою законів та підзаконних актів гарантує соціальний захист, а саме грошові виплати та пільги для родин полонених, зниклих безвісти та загиблих оборонців України. 

На які виплати мають право члени сімей полонених

Після встановлення факту позбавлення військовослужбовця особистої свободи зазначене рішення вносяться до Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, що є підставою для отримання особою та членами її сім’ї відповідних пільг і компенсацій.

Під час перебування військовослужбовця в полоні родина має право на щорічну грошову допомогу у розмірі 100 тис. гривень.

За військовослужбовцями захопленими в полон зберігається грошове забезпечення, яке виплачується членам сімей щомісячно до дня їхнього звільнення.

У разі загибелі (смерті) особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, смерть яко настала під час перебування такої особи в місцях несвободи, або смерті особи, звільненої з місць несвободи, протягом року після її звільнення, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних з перебуванням такої особи в місцях несвободи, надається одноразова державна грошова допомога у розмірі 100 тис. гривень.

Які виплати передбачені членам сімей зниклих безвісти

За зниклими безвісти військовослужбовцями зберігається виплата грошового забезпечення.

Непрацездатні члени сім’ї, які були на утриманні зниклого, та його діти мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника. 

Передбачені також пільги, зокрема:

 • Для дітей зниклих безвісти передбачено позачерговий прийом у дитячі заклади за місцем проживання.
 • Члени сімей зниклих безвісти військовослужбовців забезпечуються путівками до санаторно-курортних закладів з оплатою половини вартості. Членам сімей військовослужбовців, які пропали безвісти під час проходження військової служби, надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги в жилих будинках усіх форм власності в межах установлених норм.
 • Батьки військовослужбовців, які пропали безвісти під час проходження військової служби, мають право на безоплатний проїзд усіма видами міського транспорту, крім таксі, за місцем проживання, залізничного та водного транспорту приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів за наявності посвідчення. Вони мають право на 50-відсоткову знижку при користуванні міжміським залізничним, повітряним, водним та автомобільним транспортом.
 • Члени сімей мають право на земельну ділянку та допомогу від органів місцевої влади в будівництві, якщо виявили бажання побудувати приватний будинок. Родичі зниклих безвісти мають право на безоплатне одержання в приватну власність жилого приміщення, яке вони займають у будинках державного житлового фонду та позачергове право на поліпшення житлових умов за потреби.

На які пільги і компенсації мають право члени сімей загиблих (померлих) військовослужбовців 

 1. Право на виплату грошового забезпечення.
 2. Право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця.
 3. Право членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України на безоплатну психологічну допомогу.
 4. Право на медичне обслуговування у закладах Міністерства оборони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів (якщо військовослужбовець прослужив не менш як 20 календарних років).
 5. Право не більше одного разу на рік на санаторно-курортне лікування та відпочинок у санаторіях, будинках відпочинку, пансіонатах і на туристських базах Міністерства оборони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів з пільговою оплатою вартості путівок у розмірах та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України. Цим правом можуть скористатися батьки, дружина (чоловік), неповнолітні діти, а також діти – особи з інвалідністю з дитинства (незалежно від їх віку).
 6. Право на забезпечення жилими приміщеннями в разі потреби поліпшення житлових умов за рахунок коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
 7. 50-відсоткову знижку плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) в жилих будинках усіх форм власності в межах встановлених норм, передбачених законодавством (цією пільгою можуть користуватися батьки та члени сім’ї військовослужбовця).
 8. Право на отримання земельної ділянки та допомогу в будівництві, яку зобов’язані надавати в межах визначених законом повноважень органи місцевого самоврядування, якщо батьки та члени сімей військовослужбовців виявили бажання побудувати приватні жилі будинки.
 9. Право на безоплатне одержання у приватну власність жилого приміщення, яке займають члени сімей у будинках державного житлового фонду.
 10. Право членів сімей військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) на безоплатний проїзд залізничним, повітряним, водним та автомобільним (за винятком таксі) транспортом у разі загибелі (смерті) військовослужбовця – до обраного місця проживання в межах України.
 11. Право для батьків військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби, користуватися безоплатним проїздом всіма видами міського пасажирського транспорту загального користування (крім таксі) в межах адміністративного району за місцем проживання, залізничного та водного транспорту приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – також електронного квитка, який видається на безоплатній основі; право на 50-відсоткову знижку при користуванні міжміським залізничним, повітряним, водним та автомобільним транспортом відповідно до закону.
 12. Право членів сімей військовослужбовців при переїзді до обраного місця проживання у зв’язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця на безоплатне перевезення до 20 тонн особистого майна в контейнерах залізничним транспортом, а там, де такого виду транспорту немає, – іншими видами транспорту (за винятком повітряного). У разі перевезення особистого майна в окремому вагоні, багажем та дрібною відправкою їм відшкодовуються фактичні витрати, але не більше вартості перевезення майна в контейнері вагою 20 тонн.
 13. Військові формування, військовослужбовці яких загинули чи померли в період проходження військової служби, подають їх сім'ям і батькам допомогу в проведенні похорону і компенсують матеріальні витрати на ритуальні послуги та на спорудження пам’ятників у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
 14. Право батьків та неповнолітніх дітей, а також дітей – осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від їх віку) на виплату державою одноразової грошової компенсації в розмірі суми державного страхування військовослужбовців з урахуванням коефіцієнта індексації грошових доходів.
 15. Право непрацездатних членів сім’ї, які перебували на утриманні годувальника, на отримання пенсії по втраті годувальника. Ця пенсія призначається незалежно від тривалості страхового стажу загиблої (померлої) особи.
 16. Право дітей на зарахування поза конкурсом за особистим вибором спеціальності до державних і комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України для навчання за рахунок коштів державного місцевих бюджетів протягом трьох років після здобуття відповідної загальної середньої освіти.
 17. Право на позачергове надання місця дітям загиблих (померлих) військовослужбовців у дитячих закладах за місцем проживання.

Право на ці пільги та виплати мають вдова (вдівець), батьки загиблого або померлого військовослужбовця, а також дружина (чоловік), у разі якщо вона (він) не взяла (не взяв) інший шлюб, та її (його) неповнолітні діти або повнолітні діти – особи з інвалідністю з дитинства.

Якщо у Вас залишилися питання або Ви потребуєте правової допомоги, звертайтеся до Українського центру захисту прав людини на “гарячу лінію”: 0 800 33 07 09 або за телефоном: 073 765 44 08. 

Правова допомога надається безоплатно.

З питань гуманітарної допомоги звертайтеся до Української фундації “Мрія”. Для цього потрібно заповнити онлайн-анкету.

Ми обов’язково допоможемо!

ukУкраїнська