17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд в Гаазі видав ордер на арешт російського диктатора володимира путіна та “уповноваженої з прав дитини рф” марії львовой-бєловой. Їх підозрюють у депортації до рф українських дітей.
Що це означає для путіна, які матиме для нього юридичні та політичні наслідки?
 
Чи випадково рішення МКС було ухвалене саме зараз та чи є шанси покарати очільника кремля?
Про все це в інтерв’ю на Telegraf UA розповіла голова правління Українського центру захисту прав людини Людмила Денісова.

— Які юридичні та політичні наслідки матиме рішення Міжнародного суду в Гаазі для очільника кремля?

— Безумовно, для України ордер на арешт президент путіна і так званої уповноваженої з прав дитини рф — це дуже важливе рішення Міжнародного кримінального суду.

Відносно юридичних наслідків зазначу, що дуже складно довести будь-який злочин саме перших осіб будь-якої держави. Що може зробити Міжнародний кримінальний суд, так це притягнути вже потім до відповідальності путіна. Заочно судове засідання МКС не проводить. Все ж таки на сьогоднішній день (і про це говорять експерти) в росії сильний цей путінський режим, тому відносно таких високопоставлених осіб юридичні наслідки навряд чи можливі.

Водночас ми знаємо такі приклади, як з тим же самим експрезидентом Сербії Слободаном Мілошевичем, який помер у в’язниці в Гаазі. Колишнього очільника Судану Омара аль-Башир також притягують до відповідальності, оскільки в МКС є така справа. І зараз суд очікує, що Судан видасть йому експрезидента, який був звинувачений в масових вбивствах.

Тобто, юридична можливість є (притягнути до відповідальності лідерів чи експосадовців держав. — Авт.). В статті 8 Римського статуту чітко сказано, що це воєнний злочин. Тому притягнення саме високопосадовців в цих злочинах можливе, і у нас є переконлива практика в цьому сенсі.

Говорячи ж про політичні наслідки, вони теж вкрай важливі. Тобто, путін вже є невиїзним в 123 держави, які ратифікували Римський статут. Але ми теж знаємо, що в минулому є такі приклади, коли приїжджали подібні президенти-диктатори в держави, які ратифікували Римський статут, але там їх не затримували. Однак це точно не буде стосуватися путіна.

Такий підхід ще раз підтверджує непохитність, у тому числі міжнародної спільноти, і цих 123 держав, які представляє сьогодні МКС. У судової палати МКС є відповідні повноваження. Вона ж безпосередньо і розглядала подання прокурора Каріма Хана. Таким чином, є шанси, що вони все ж таки доведуть до кінця це рішення (цей ордер), і ці країни виконають даний акт, який виніс саме прокурор (щодо видачі путіна МКС, — Авт.).

Але я думаю, що путін нікуди не поїде (в ці країни, де діє юрисдикція МКС, — Авт.), він не буде ризикувати. Адже ж, бачите, він просто така боягузлива людина, яка робить просто всі ці агресивні дії відносно наших громадян. Диктатор робить це для того, щоб мати переконливу позицію в своїй державі.

— Чи можна в контексті ордеру МКС говорити в юридичному плані, що путін втратив президентський імунітет?

— Так. Розумієте, політичний імунітет путін втратив на 100%. Але, наприклад, щоб притягнути путіна до відповідальності по національному законодавству України, то у нього все ще є цей імунітет.

— Чому?

— Тому що ми не ратифікували Римський статут. Ні російська федерація, ні Україна його не ратифікували. Розумієте, Україна є однією з небагатьох країн світу, яка не ратифікувала його, і не може свідчити в МКС та обвинувачувати російське керівництво у воєнних злочинах.

Проте, на мою думку, все ж таки Україна намагається бути частиною Європейського Союзу. І у тій же карті для руху в ЄС передбачено, щоб приєднатися до європейської спільноти, нашій країні потрібно ратифікувати Римський статут. Він був підписаний Україною в 2020 році. Тому, думаю, ми наближаємося до ратифікації Римського статуту. Переконана, що він обов’язково буде ратифікований.

— Ордери стосуються арешту путіна та дитячого омбудсмена рф. Чому саме за ці злочини МКС вирішив видати ордер? А не, скажімо, за інші злочини проти людяності чи, скажімо, за ведення агресивної війни?

— Міжнародний суд в Гаазі (не МКС, а інший) вже одразу визнав акт агресії рф, але він не визнає винним керівництво держави. Натомість МКС персоніфікує відповідальність. Щоб мати докази, що саме путін віддавав наказ тому конкретному російському солдату, щоб він вбив наших громадян, то зібрати їх поки важко.

Тому стосовно цього воєнного злочину, який інкримінується саме за статтею 8 Римського статуту, в МКС підозрюють саме путіна і марію львову-бєлову. Розслідувачі надали докази безпосередньо самі. В тому числі Судова палата як докази використовувала всі ці відео (які були розповсюджені і показані на російському телебаченні, а потім трансльовані по всьому світу), на яких путін і львова-бєлова обговорювали всі заходи щодо депортації наших дітей, усиновлення українських дітей росіянами тощо.

ukУкраїнська