ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ГУМАНІТАРНОЇ СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ станом на 10:00 16.05.2023

  1. Право на життя і безпеку

1.1. Право на життя і безпеку дітей

Станом на 10 годину 16 травня 2023 року, за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інших джерел, які потребують підтвердження, від початку вторгнення російської федерації в Україні загинули 481 дитина та постраждало 974 (+1 за добу) дитини.

15 травня внаслідок обстрілу ворогом м. Нікополь Дніпропетровської області отримала поранення 13-річна дівчинка.

Фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити неможливо через те, що в українських містах окупаційні війська ведуть активні бойові дії.

Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини.

1.2. Право на життя і безпеку цивільних осіб та військовослужбовців України

Станом на 14 травня, за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, зафіксовано 8836 загиблих серед цивільного населення, 14985 мирних осіб поранено.

Вчора, 15 травня, російські окупанти обстріляли з артилерії, мінометів, танків, безпілотників та авіації мирні населені пункти Херсонщини. Зокрема, ворог влучив в один з освітніх закладів.

Також російські військові поцілили у житлові квартали населених пунктів області. Внаслідок російської агресії шестеро людей дістали поранення, серед них 17-річний підліток.

Протягом минулої доби російські окупанти масовано з артилерії, мінометів та з використанням авіації обстрілювали населені пункти Харківського, Куп’янського та Чугуївського районів Харківської області. Внаслідок артилерійського обстрілу смт Дворічна Куп’янського району, на жаль, загинули 2 цивільних – чоловік і жінка. Ще один чоловік отримав осколкові поранення та був госпіталізований.

Також ворог масовано обстрілював м. Вовчанськ Чугуївського району. Пошкоджено щонайменше 3 житлові будинки, господарчі споруди, будівля місцевої лікарні, кілька снарядів влучило у відкриту місцевість.

У с. Тищенківка Куп’янського району внаслідок обстрілу з РСЗВ пошкоджено щонайменше 4 житлові будинки та господарчі споруди, сталися пожежі.

15 травня, ворог накривав артилерійським вогнем Нікопольщину Дніпропетровської області. Під удар потрапила Червоногригорівська громада, та найдужче – сам Нікополь. По місту поцілили майже три десятки снарядів. На цю хвилину вiдомо про трьох постраждалих. Серед них – 14-річна дівчина. Ще двоє чоловіків, 61 та 42 років, лікуватимуться амбулаторно.

У місті виникло кiлька пожеж – горіли господарські споруди та об’єкт iнфраструктури. Побиті 14 п’ятиповерхівок і 7 приватних будинків. Знищена 1 господарська споруда, ще 8 – потрощені. Зачепило й п’ять автівок. Є руйнування на трьох приватних підприємствах та СТО.

За 15 травня росіяни вбили 4 жителів Донеччини — в Авдіївці. Крім того, у Богородичному було ексгумовано тіло людини, загиблої під час окупації. Ще 4 людини в області дістали поранення.

Вбивства мирного населення, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

  1. Порушення права на житло, охорону здоров’я, освіту внаслідок руйнувань військами рф мирних населених пунктів

Зруйновано:

  • понад 170 000 будинків (мають пошкоджене або зруйноване житло 3,6 млн українців);
  • 3198 закладів освіти (включаючи 864 дитячих садочків), зокрема 441 заклад, які неможливо відновити;
  • 1400 закладів охорони здоров’я (177 неможливо відновити);
  • 597 аптек;
  • 620 адміністративних будівель;
  • понад 349 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання;
  • 494 релігійних споруд (церков, храмів, мечетей);
  • 1201 об’єктів культури;
  • 422 заводи та підприємства;
  • 326 мостів та мостових переходів;
  • понад 25 тис. кілометрів доріг;
  • 27 торгівельних споруд;
  • 28 нафтобаз;
  • 11 ТЕЦ;
  • 3 ТЕС;
  • 336 котельнь;
  • 19 аеропортів і цивільних аеродромів;
  • 110 залізничних вокзалів і станцій;
  • 5 портів та портової інфраструктури.

За інформацією ЮНІСЕФ, через війну 3,3 млн дітей в Україні потребують допомоги.

  1. Застосування рф забороненої зброї проти цивільного населення та об’єктів

Протягом 15 травня противник завдав 2 ракетних та 48 авіаційних ударів, здійснив понад 50 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, за даними Генерального штабу ЗСУ.

У ніч на 16 травня противник атакував м. Київ ударними дронами типу «Shahed-136/131», а також проводив повітряну розвідку трьома безпілотниками оперативно-тактичного рівня – «Орлан-10», “SuperCum”. За попередньою інформацією 3 людей постраждали внаслідок падіння уламків у Солом’янському районі.

На територію столичного зоопарку впали уламки ракети. На щастя, ніхто з тварин та працівників не постраждав. Інформація уточнюється.

Вчора, 15 травня, ворог завдавав артилерійських обстрілів по акваторії Очаківської громади. Попередньо без постраждалих.

Використання таких видів зброї широкого ураження проти мирного населення є злочином проти людяності та порушенням Женевських конвенцій 1949 року.

  1. Порушення права на свободу, особисту недоторканість та інші основоположні права людини

Росіяни примусово мобілізують чоловіків, які взяли російський паспорт на ТОТ. Ворог намагається поповнювати втрати у живій силі за рахунок примусової мобілізації на тимчасово окупованих територіях.

Так, на ТОТ Херсонської області окупанти затримують чоловіків, які відмовились від українського громадянства на користь російського. Про це повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.

Росіяни вимагають від таких громадян великі суми грошей, аби відстрочити призов. Тих, хто не має достатньо коштів або відмовляється платити, відправляють до польових таборів для проходження прискореного курсу загальновійськової підготовки. Після цього українські чоловіки потрапляють до лінії бойового зіткнення.

Forced mobilization in the territories captured by the russian federation is a violation of Article 51 of the Geneva Convention on the Protection of the Civilian Population in Time of War.

  1. Вимушена міграція жителів України внаслідок війни та примусова депортація до рф

Станом на 09 травня УВКБ ООН, через війну росії проти України понад 18,62 млн людей перетнули кордон України.

8,20 млн біженців з України зафіксовано по всій Європі, з яких 5,09 млн біженців зареєстрованих для тимчасового захисту або аналогічного захисту національної системи в Європі.

2,85 млн громадян України виїхало/депортовано до рф.

ЗМІ країни-агресора посилаючись на джерела у військових відомствах рф повідомляють, що станом на початок вересня на територію рф вивезено понад 3,8 млн осіб, з них 705 тис. дітей (серед яких 2 тис. дітей-сиріт з українських соціальних установ).

За даними УВКБ ООН, 5,35 млн стали внутрішньо переміщеними особами.

Країна-окупант рф грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

en_USEnglish