1.Право на життя і безпеку

1.1. Право на життя і безпеку дітей

Станом на 10 годину 09 лютого 2023 за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інших джерел, які потребують підтвердження, від початку вторгнення російської федерації в Україні загинули 461 дитина та постраждало 921 (+1 за добу) дитина.

08 лютого внаслідок артилерійського обстрілу ворогом м. Вовчанськ Харківської області поранено 10-річного хлопчика.

Фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити неможливо через те, що в українських містах окупаційні війська ведуть активні бойові дії.

Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини.

Вчора, 08 лютого, російські окупанти атакували з артилерії, РСЗВ та мінометів Херсонщину. Ворожі снаряди поцілили в дитячий центр реабілітації та житлові будинки. Внаслідок російських обстрілів загинули 3 людини, 4 жителі області дістали поранення різного ступеня тяжкості. Серед постраждалих – 15-річний хлопець. Він отримав легку контузію.

08 лютого ворог масовано обстрілював прикордонні населені пункти Чугуївського, Куп’янського та Харківського районів Харківської області. Внаслідок масованих обстрілів Чугуївського району поранення отримали та були госпіталізовані 5 цивільних осіб, у тому числі дитина.

У Вовчанську пошкоджені багатоквартирні та приватні житлові будинки, сталися пожежі, пошкоджено будівлю підрозділу ДСНС.

У селищі Дворічна Куп’янського району внаслідок обстрілу загинули 2 людей. У Куп’янську обстрілами пошкоджені приватні житлові будинки.

За 08 лютого росіяни вбили 2 жителів Донеччини — у Бахмуті. Ще 7 жителів області одержали поранення.

1.2. Право на життя і безпеку цивільних осіб та військовослужбовців України

На сьогодні за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксовано 7155 загиблих серед цивільного населення, 11662 мирних осіб поранено.

Вбивства мирного населення, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

2. Порушення права на житло, охорону здоров’я, освіту внаслідок руйнувань військами рф мирних населених пунктів

Зруйновано:

 • понад 143 000 будинків (мають пошкоджене або зруйноване житло 3,6 млн українців);
 • 3126 закладів освіти (включаючи 863 дитячих садочків), в тому числі 424 заклад, які неможливо відновити;
 • 1100 закладів охорони здоров’я (171 неможливо відновити);
 • 594 аптеки;
 • 620 адміністративних будівель;
 • понад 349 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання;
 • 270 релігійних споруд (церков, храмів, мечетей);
 • 907 об’єктів культури;
 • 422 заводів та підприємств;
 • 326 мостів та мостових переходів;
 • понад 25 тис. кілометрів доріг;
 • 27 торгівельних споруд;
 • 28 нафтобаз;
 • 11 ТЕЦ;
 • 3 ТЕС;
 • 335 котельнь;
 • 19 аеропортів і цивільних аеродромів;
 • 110 залізничних вокзалів і станцій;
 • 5 портів та портової інфраструктури.

За інформацією ЮНІСЕФ через війну 3,3 млн дітей в Україні потребують допомоги.

3. Застосування рф забороненої зброї проти цивільного населення та об’єктів

Протягом 08 лютого противник завдав 3 ракетних та 45 авіаційних ударів, здійснив понад 67 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, за даними Генерального штабу ЗСУ.

Вчора, 08 лютого, ворожих артилерійських обстрілів зазнав населений пункт Очаківської громади Миколаївської області. Внаслідок чого пошкоджено житлові будинки. Інформація щодо постраждалих уточнюється.

Використання таких видів зброї широкого ураження проти мирного населення є злочином проти людяності та порушенням Женевських конвенцій 1949 року.

4. Порушення права на свободу, особисту недоторканість та інші основоположні права людини

Країна-окупант продовжує вбивати мирне населення України: за добу від обстрілів рф загинуло 9 людей, 18 – поранено.

У Херсонській області за добу окупанти здійснили 39 обстрілів. Херсон армія рф атакувала 6 разів – гатили по житлових кварталах міста. Ворожі снаряди поцілили в дитячий центр реабілітації та житлові будинки.

Через російські обстріли загинули три людини, чотирьох було поранено. Серед постраждалих – 15-річний хлопець. Він отримав легку контузію, тож лікарі надали йому допомогу на місці події.

У Запорізькій області надійшло 12 повідомлення про руйнування будинків (квартир) громадян та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів військовослужбовцями рф.

У Семенівській громаді Чернігівської області внаслідок авіаційного ракетного удару ворога загинуло дві цивільні особи, ще двоє людей зазнали поранень.

У Харківській області під вогнем ворога перебували щонайменше 23 населені пункти. У районах Котлярівки та Табаївки ворог застосував бойову авіацію. Внаслідок масованих обстрілів Чугуївського району поранення отримали та були госпіталізовані 5 цивільних осіб, зокрема і дитина. У селищі Дворічна Куп’янського району внаслідок обстрілу загинули двоє людей. У Куп’янську обстрілами пошкоджені приватні житлові будинки.

Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини.

Вбивства мирного населення, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

5. Вимушена міграція жителів України внаслідок війни та примусова депортація до рф

За даними УВКБ ООН, через війну росії проти України понад 15,51 млн людей перетнули кордон України.

8,05 млн біженців з України зафіксовано по всій Європі, з яких 4,82 млн біженців зареєстрованих для тимчасового захисту або аналогічного захисту національної системи в Європі.
2,85 млн громадян України виїхало/депортовано до рф.

ЗМІ країни-агресора посилаючись на джерела у військових відомствах рф повідомляють, що станом на початок вересня на територію рф вивезено понад 3,8 млн осіб, з них 705 тис. дітей (серед яких 2 тис. дітей-сиріт з українських соціальних установ).

За даними УВКБ ООН 5,35 млн стали внутрішньо переміщеними особами.

Країна-окупант рф грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

ukУкраїнська