ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ГУМАНІТАРНОЇ СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ станом на 10:00 17.05.2023

  1. Право на життя і безпеку

1.1. Право на життя і безпеку дітей

Станом на 10 годину 17 травня 2023 року, за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інших джерел, які потребують підтвердження, від початку вторгнення російської федерації в Україні загинули 481 дитина та постраждало 977 (+3 за добу) дитини.

16 травня внаслідок обстрілу ворогом с. Молодіжне Херсонської області травмовано троє дітей віком 7, 8 та 10 років.

Фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити неможливо через те, що в українських містах окупаційні війська ведуть активні бойові дії.

Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини.

1.2. Право на життя і безпеку цивільних осіб та військовослужбовців України

Станом на 14 травня, за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, зафіксовано 8836 загиблих серед цивільного населення, 14985 мирних осіб поранено.

Вчора, 16 травня, російські окупанти обстріляли з артилерії, РСЗВ, мінометів, танків, безпілотників та авіації мирні населені пункти Херсонщини. Херсон ворог атакував 6 разів, випустивши по місту 26 снарядів. російські військові поцілили у житлові квартали населених пунктів області та в автозаправну станцію в Бериславському районі. Внаслідок російської агресії семеро людей дістали поранення, серед них троє дітей.

16 травня, м. Миколаїв зазнав ворожого ракетного удару. Внаслідок чого сталось часткове руйнування торговельного центру та автосалону. Вибуховою хвилею пошкоджено приватні будинки та магазини. Окрім цього, зафіксовано влучання по об’єкту промислової інфраструктури. Наразі відомо про одну постраждалу людину.

За минулу добу ворог обстріляв щонайменше 24 населені пункти Харківського, Куп’янського, Чугуївського та Ізюмського районів Харківської області. Внаслідок обстрілу Куп’янська, на жаль, загинув цивільний чоловік 50 років. У с. Богуславка Ізюмського району ворожим обстрілом пошкоджено щонайменше 3 приватних житлових будинки, господарчі споруди та об’єкти інфраструктури.

За 16 травня росіяни вбили 1 жителя Донеччини — у Кураховому. Крім того, у Святогірську було ексгумовано тіла 4 людей, загиблих під час окупації. Ще 7 людей в області дістали поранення.

Вбивства мирного населення, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

  1. Порушення права на житло, охорону здоров’я, освіту внаслідок руйнувань військами рф мирних населених пунктів

Зруйновано:

  • понад 170 000 будинків (мають пошкоджене або зруйноване житло 3,6 млн українців);
  • 3198 закладів освіти (включаючи 864 дитячих садочків), зокрема 441 заклад, які неможливо відновити;
  • 1400 закладів охорони здоров’я (177 неможливо відновити);
  • 597 аптек;
  • 620 адміністративних будівель;
  • понад 349 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання;
  • 494 релігійних споруд (церков, храмів, мечетей);
  • 1201 об’єктів культури;
  • 422 заводи та підприємства;
  • 326 мостів та мостових переходів;
  • понад 25 тис. кілометрів доріг;
  • 27 торгівельних споруд;
  • 28 нафтобаз;
  • 11 ТЕЦ;
  • 3 ТЕС;
  • 336 котельнь;
  • 19 аеропортів і цивільних аеродромів;
  • 110 залізничних вокзалів і станцій;
  • 5 портів та портової інфраструктури.

За інформацією ЮНІСЕФ, через війну 3,3 млн дітей в Україні потребують допомоги.

  1. Застосування рф забороненої зброї проти цивільного населення та об’єктів

Протягом 16 травня противник завдав 31 ракетного та 57 авіаційних ударів, здійснив понад 96 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, за даними Генерального штабу ЗСУ.

Вчора, 16 травня, росіяни били по Нікопольщині Дніпропетровської області з артилерії та БПЛА. У районі пошкоджене агропідприємство. Є руйнування й у житловому секторі. Понівечені 5 приватних будинків та 4 господарські споруди. А ще – 2 сонячні панелі. Побиті лінія електропередач та газогін. Попередньо без постраждалих.

Використання таких видів зброї широкого ураження проти мирного населення є злочином проти людяності та порушенням Женевських конвенцій 1949 року.

  1. Порушення права на свободу, особисту недоторканість та інші основоположні права людини

Імітація турботи: рашисти ховаються за спинами наших людей. Справжня причина фейкової евакуації, яку нещодавно влаштували окупанти Запорізької області – зробити з цивільних живий щит для військових рф.

За даними Генштабу ЗСУ будівлю дитячого садочка селища Юр’ївка ворог використовує для розміщення особового складу своєї армії.

Водночас, на території закладу проживають і цивільні, яких було вивезено з прифронтових населених пунктів.

В жодному разі не можна вірити окупантам і піддаватись на їхні провокації. Вони переслідують тільки власні хворі цілі.

Такі дії рф є грубим порушенням статті 33 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни.

  1. Вимушена міграція жителів України внаслідок війни та примусова депортація до рф

Станом на 09 травня УВКБ ООН, через війну росії проти України понад 18,62 млн людей перетнули кордон України.

8,20 млн біженців з України зафіксовано по всій Європі, з яких 5,09 млн біженців зареєстрованих для тимчасового захисту або аналогічного захисту національної системи в Європі.

2,85 млн громадян України виїхало/депортовано до рф. ЗМІ країни-агресора посилаючись на джерела у військових відомствах рф повідомляють, що станом на початок вересня на територію рф вивезено понад 3,8 млн осіб, з них 705 тис. дітей (серед яких 2 тис. дітей-сиріт з українських соціальних установ).

За даними УВКБ ООН, 5,35 млн стали внутрішньо переміщеними особами.

Країна-окупант рф грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

ukУкраїнська