ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ГУМАНІТАРНОЇ СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ станом на 10:00 01.05.2023
- Право на життя і безпеку
1.1. Право на життя і безпеку дітей
Станом на 10 годину 01 травня 2023 року, за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інших джерел, які потребують підтвердження, від початку вторгнення російської федерації в Україні загинули 477 дітей та постраждало 960 (+5 за добу).
30 квітня внаслідок ракетних ударів ворога по м. Павлограду Дніпропетровської області постраждало 5 дітей віком від 12 до 16 років.
Фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити неможливо через те, що в українських містах окупаційні війська ведуть активні бойові дії.
Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини.
1.2. Право на життя і безпеку цивільних осіб та військовослужбовців України
Станом на 23 квітня, за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, зафіксовано 8574 загиблих серед цивільного населення, 14441 мирних осіб поранено.
Трагічні ніч та ранок для Дніпропетровщини. Ворог атакував ракетами Павлоградський район. Через ракетний удар по Павлоградському району постраждало 34 людини, з них п’ятеро дітей. Наймолодшій дівчинці – лише 8 років.
Минулої доби через російську агресію в Херсонській області одна людина загинула, ще троє – дістали поранення, серед них одна дитина.
За 30 квітня росіяни поранили 3 жителів Донеччини — у Бахмуті.
Вбивства мирного населення, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.
- Порушення права на житло, охорону здоров’я, освіту внаслідок руйнувань військами рф мирних населених пунктів
Зруйновано:
- понад 149 000 будинків (мають пошкоджене або зруйноване житло 3,6 млн українців);
- 3198 закладів освіти (включаючи 864 дитячих садочків), зокрема 441 заклад, які неможливо відновити;
- 1218 закладів охорони здоров’я (174 неможливо відновити);
- 597 аптек;
- 620 адміністративних будівель;
- понад 349 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання;
- 494 релігійних споруд (церков, храмів, мечетей);
- 1201 об’єктів культури;
- 422 заводи та підприємства;
- 326 мостів та мостових переходів;
- понад 25 тис. кілометрів доріг;
- 27 торгівельних споруд;
- 28 нафтобаз;
- 11 ТЕЦ;
- 3 ТЕС;
- 336 котельнь;
- 19 аеропортів і цивільних аеродромів;
- 110 залізничних вокзалів і станцій;
- 5 портів та портової інфраструктури.
За інформацією ЮНІСЕФ, через війну 3,3 млн дітей в Україні потребують допомоги.
- Застосування рф забороненої зброї проти цивільного населення та об’єктів
Близько 02:30 ночі російські окупанти атакували Україну із літаків стратегічної авіації – дев’яти Ту-95 з району Оленєгорськ (Мурманська обл.) та двох Ту-160 із району Каспійського моря.
Загалом було випущено 18 крилатих ракет повітряного базування Х-101/Х-555. Силами та засобами протиповітряної оборони Повітряних Сил Збройних Сил України знищено 15.
Минулої доби противник завдав 5 ракетних ударів по містах Краматорськ, Костянтинівка та Павлоград. Крім того, завдав 27 авіаційних ударів та здійснив 45 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ і населених пунктах, є загиблі та поранені серед цивільного населення.
Окупанти завдали ракетного удару по Павлоградському району Дніпропетровської області. У Павлограді пошкоджено промислове підприємство. В житловому районі понівечено 19 багатоповерхівок, 25 приватних будинків, 6 закладів шкільної та дошкільної освіти, 5 магазинів. Є руйнування й у громадах району.
За інформацією Херсонської ОВА, російські окупанти 39 разів обстріляли мирні населені пункти Херсонщини. Випустили 163 снаряди з артилерії, РСЗВ, мінометів, безпілотників та авіації.
Херсон росіяни атакували 8 разів, випустивши 41 снаряд. Поцілили у будівлю держустанови у центральній частині міста. Також ворог вдарив по житлових кварталах населених пунктів області.
Сьогодні вночі, 1 травня, з 02:09 по 02:20 ворог завдавав артилерійських ударів по акваторії Очаківської громади. Постраждалих немає.
Протягом минулої доби російські окупанти продовжували обстрілювати прикордонні та прифронтові населені пункти Харківського, Чугуївського, Ізюмського та Куп’янського районів області.
У Куп’янську внаслідок ворожого обстрілу з РСЗВ “Град” пошкоджено будівлі медичного закладу, знищено службовий автомобіль медиків. Також пошкоджено щонайменше 14 приватних домоволодінь та 5-поверховий житловий будинок. На щастя, обійшлося без постраждалих.
Вночі 1 травня під час повітряної тривоги на Житомирщині зафіксували влучання поруч із одним із промислових об’єктів області.
Вночі та зранку ворогом здійснено 6 обстрілів прикордоння області. Зазнали обстрілів Юнаківська, Білопільська, Миропільська, Середино-Будська та Зноб-Новгородська територіальні громади.
Використання таких видів зброї широкого ураження проти мирного населення є злочином проти людяності та порушенням Женевських конвенцій 1949 року.
- Порушення права на свободу, особисту недоторканість та інші основоположні права людини
Окупанти посилили фільтраційні заходи на Херсонщині – Генштаб.
рашисти посилили фільтраційні заходи на захоплених територіях Херсонської області, ворог проводить обшуки у будинках місцевих мешканців.
У населених пунктах Малоолександрівка, Новомиколаївка, Скадовськ та Лазурне проводяться масові обшуки житлових приміщень і перевірки телефонів.
За інформацією Генштабу, найбільш прискіпливо ворог перевіряє громадянам, які мають сім-карти українських операторів.
Такі дії рф є грубим порушенням статті 33 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни.
- Вимушена міграція жителів України внаслідок війни та примусова депортація до рф
Станом на 25 квітня УВКБ ООН, через війну росії проти України понад 17,76 млн людей перетнули кордон України.
8,17 млн біженців з України зафіксовано по всій Європі, з яких 5,04 млн біженців зареєстрованих для тимчасового захисту або аналогічного захисту національної системи в Європі.
2,85 млн громадян України виїхало/депортовано до рф.
ЗМІ країни-агресора посилаючись на джерела у військових відомствах рф повідомляють, що станом на початок вересня на територію рф вивезено понад 3,8 млн осіб, з них 705 тис. дітей (серед яких 2 тис. дітей-сиріт з українських соціальних установ).
За даними УВКБ ООН, 5,35 млн стали внутрішньо переміщеними особами.
Країна-окупант рф грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.