ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ГУМАНІТАРНОЇ СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ станом на 10:00 21.04.2023

 1. Право на життя і безпеку

1.1. Право на життя і безпеку дітей

Станом на 10 годину 21 квітня 2023 року, за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інших джерел, які потребують підтвердження, від початку вторгнення російської федерації в Україні загинули 470 дітей та постраждало 948 дітей.

Фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити неможливо через те, що в українських містах окупаційні війська ведуть активні бойові дії.

Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини.

1.2. Право на життя і безпеку цивільних осіб та військовослужбовців України

Станом на 17 квітня, за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, зафіксовано 8534 загиблих серед цивільного населення, 14370 мирних осіб поранено.

Вчора, 20 квітня, російські окупанти обстріляли з артилерії, РСЗВ, мінометів, танків, безпілотників та авіації мирні населені пункти Херсонщини. Внаслідок російської агресії дві людини загинули, ще троє – отримали поранення різного ступеня тяжкості.

За 20 квітня росіяни вбили 1 жителя Донеччини — у місті Часів Яр. Ще 1 людина в області дістала поранення.

Вбивства мирного населення, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

 1. Порушення права на житло, охорону здоров’я, освіту внаслідок руйнувань військами рф мирних населених пунктів

Зруйновано:

 • понад 149 000 будинків (мають пошкоджене або зруйноване житло 3,6 млн українців);
 • 3146 закладів освіти (включаючи 863 дитячих садочків), зокрема 441 заклад, які неможливо відновити;
 • 1218 закладів охорони здоров’я (174 неможливо відновити);
 • 597 аптек;
 • 620 адміністративних будівель;
 • понад 349 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання;
 • 270 релігійних споруд (церков, храмів, мечетей);
 • 1200 об’єктів культури;
 • 422 заводи та підприємства;
 • 326 мостів та мостових переходів;
 • понад 25 тис. кілометрів доріг;
 • 27 торгівельних споруд;
 • 28 нафтобаз;
 • 11 ТЕЦ;
 • 3 ТЕС;
 • 336 котельнь;
 • 19 аеропортів і цивільних аеродромів;
 • 110 залізничних вокзалів і станцій;
 • 5 портів та портової інфраструктури.

За інформацією ЮНІСЕФ, через війну 3,3 млн дітей в Україні потребують допомоги.

 1. Застосування рф забороненої зброї проти цивільного населення та об’єктів

Протягом 20 квітня противник завдав 23 авіаційних удари, здійснив понад 49 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, за даними Генерального штабу ЗСУ.

Вчора, 20 квітня, ворог продовжував обстрілювати прикордонні та прифронтові населені пункти Харківського, Куп’янського та Чугуївського районів Харківської області. Зокрема, під вогнем росіян перебували Козача Лопань, Гоптівка, Куп’янськ, Дворічна, Вовчанськ та інші населені пункти.

Внаслідок обстрілів Куп’янська пошкоджено щонайменше 2 приватних домоволодіння, сталися пожежі. Крім того, ворог з артилерії та мінометів вів вогонь по смт Дворічна та с. Кучерівка Куп’янського району. Інформація щодо постраждалих уточнюється.

20 квітня ворог завдавав артилерійських ударів по акваторії та узбережжю Очаківської громади Миколаївської області.

Також вчора артилерійських обстрілів зазнало м. Очаків Очаківської громади. Внаслідок чого пошкоджено приватні та багатоквартирні будинки. Влучання зафіксовано на території об’єкта інфраструктури. Попередньо без постраждалих.

Використання таких видів зброї широкого ураження проти мирного населення є злочином проти людяності та порушенням Женевських конвенцій 1949 року.

 1. Порушення права на свободу, особисту недоторканість та інші основоположні права людини

Географія тортур, які чинять рашисти, – надвелика. 9 цивільних мешканців Запорізької області незаконно утримуються у Лефортовому СІЗО в Москві. А судилища над полоненими проходять у військовому суді в Ростові. Їх звинувачують у міжнародному тероризмі та погрожують довічним ув’язненням.

Інших полонених тримають як у катівнях Мелітополя, так і в Криму та Владикавказі.

Більше 1000 цивільних мелітопольців перебували “на підвалі” рашистів за час окупації. Деякі люди в полоні окупантів вже понад рік. Всі жителі потерпають від терору, тож є полоненими кремля.

Такі дії рф є грубим порушенням статті 33 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни.

 1. Вимушена міграція жителів України внаслідок війни та примусова депортація до рф

Станом на 18 квітня УВКБ ООН, через війну росії проти України понад 17,76 млн людей перетнули кордон України.

8,17 млн біженців з України зафіксовано по всій Європі, з яких 5,04 млн біженців зареєстрованих для тимчасового захисту або аналогічного захисту національної системи в Європі.

2,85 млн громадян України виїхало/депортовано до рф.

ЗМІ країни-агресора посилаючись на джерела у військових відомствах рф повідомляють, що станом на початок вересня на територію рф вивезено понад 3,8 млн осіб, з них 705 тис. дітей (серед яких 2 тис. дітей-сиріт з українських соціальних установ).

За даними УВКБ ООН, 5,35 млн стали внутрішньо переміщеними особами.

Країна-окупант рф грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

ukУкраїнська