ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ГУМАНІТАРНОЇ СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ станом на 10:00 06.04.2023

 1. Право на життя і безпеку

1.1. Право на життя і безпеку дітей

Станом на 10 годину 06 квітня 2023 року, за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інших джерел, які потребують підтвердження, від початку вторгнення російської федерації в Україні загинули 467 дітей та постраждало 944 дитини.

Фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити неможливо через те, що в українських містах окупаційні війська ведуть активні бойові дії.

Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини.

1.2. Право на життя і безпеку цивільних осіб та військовослужбовців України

На сьогодні, за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, зафіксовано 8451 загиблих серед цивільного населення, 14156 мирних осіб поранено.

Вчора, 05 квітня, російські окупанти обстріляли з мінометів, артилерії та безпілотників мирні населені пункти Херсонщини. Ворог поцілив у обʼєкти критичної інфраструктури, приватні та багатоквартирні будинки. Внаслідок російських обстрілів 1 людина отримала поранення.

За 5 квітня росіяни вбили 5 жителів Донеччини: 2 – в Олексієво-Дружківці, 2 – в Бахмуті та 1 у Сергіївці. Ще 9 людей в області дістали поранення.

Вбивства мирного населення, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

 1. Порушення права на житло, охорону здоров’я, освіту внаслідок руйнувань військами рф мирних населених пунктів

Зруйновано:

 • понад 149 000 будинків (мають пошкоджене або зруйноване житло 3,6 млн українців);
 • 3146 закладів освіти (включаючи 863 дитячих садочків), зокрема 438 закладів, які неможливо відновити;
 • 1218 закладів охорони здоров’я (174 неможливо відновити);
 • 595 аптек;
 • 620 адміністративних будівель;
 • понад 349 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання;
 • 270 релігійних споруд (церков, храмів, мечетей);
 • 908 об’єктів культури;
 • 422 заводи та підприємства;
 • 326 мостів та мостових переходів;
 • понад 25 тис. кілометрів доріг;
 • 27 торгівельних споруд;
 • 28 нафтобаз;
 • 11 ТЕЦ;
 • 3 ТЕС;
 • 336 котельнь;
 • 19 аеропортів і цивільних аеродромів;
 • 110 залізничних вокзалів і станцій;
 • 5 портів та портової інфраструктури.

За інформацією ЮНІСЕФ, через війну 3,3 млн дітей в Україні потребують допомоги.

 1. Застосування рф забороненої зброї проти цивільного населення та об’єктів

Протягом 05 квітня противник завдав 3 ракетних та 29 авіаційних ударів, здійснив понад 51 обстріл з реактивних систем залпового вогню, за даними Генерального штабу ЗСУ.

Вчора, 05 квітня, ворог обстрілював прикордонні населені пункти Куп’янського, Харківського, Ізюмського та Чугуївського районів Харківської області. Внаслідок обстрілів Куп’янська пошкоджено приватне домогосподарство, сталася пожежа.

У с. Кучерівка Куп’янського району зазнав поранення та був госпіталізований 65-річний цивільний чоловік. У с. Довгеньке Куп’янського району обстрілами пошкодженні 2 приватні будівлі. У с. Богуславка Ізюмського району внаслідок обстрілу з РСЗВ пошкоджено щонайменше 4 приватних будівлі. Попередньо без постраждалих.

05 квітня російська армія накрила артилерійським вогнем Нікополь Дніпропетровської області. Знову під ударом – цивільна інфраструктура. Є руйнування приватних садиб. Ворожі снаряди зруйнували магазин. Побили 14 приватних будинків та 15 господарських споруд. А ще – пару авто. У місті обірвана лінія електропередач, понівечений газопровід. Інформація щодо постраждалих уточнюється.

Використання таких видів зброї широкого ураження проти мирного населення є злочином проти людяності та порушенням Женевських конвенцій 1949 року.

 1. Порушення права на свободу, особисту недоторканість та інші основоположні права людини

Окупанти Запорізької області продовжують захоплювати цивільні приміщення для складання своїх 300-их.

За даними Генштабу ЗСУ, місцеву лікарню Малої Білозерки орки облаштували під військовий шпиталь. Наразі у цивільному медичному закладі працюють російські медики. Вони надають свої послуги виключно російським військовослужбовцям.

Станом на 2 квітня 2023 року на “лікуванні” перебувало близько 80 загарбників з пораненнями різного ступеня важкості.

Раніше у Молочанську окупанти перетворили на шпиталь і гуртожиток для військових місцеву лікарню, де і досі проживають люди похилого віку. Втрати орків на Запорізькому напрямку наростають – наростає і терор по відношенню до цивільного населення.

Такі дії рф порушують права на життя і безпеку цивільних осіб, що є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту Міжнародного кримінального суду й грубим порушенням статті 33 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє будь-які репресалії проти майна жителів тимчасово окупованих територій.

 1. Вимушена міграція жителів України внаслідок війни та примусова депортація до рф

За даними УВКБ ООН, через війну росії проти України понад 17,32 млн людей перетнули кордон України.

8,16 млн біженців з України зафіксовано по всій Європі, з яких 5,02 млн біженців зареєстрованих для тимчасового захисту або аналогічного захисту національної системи в Європі.

2,85 млн громадян України виїхало/депортовано до рф. ЗМІ країни-агресора посилаючись на джерела у військових відомствах рф повідомляють, що станом на початок вересня на територію рф вивезено понад 3,8 млн осіб, з них 705 тис. дітей (серед яких 2 тис. дітей-сиріт з українських соціальних установ).

За даними УВКБ ООН, 5,35 млн стали внутрішньо переміщеними особами.

Країна-окупант рф грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

ukУкраїнська