ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ГУМАНІТАРНОЇ СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ станом на 10:00 29.03.2023

 1. Право на життя і безпеку

1.1. Право на життя і безпеку дітей

Станом на 10 годину 29 березня 2023 року, за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інших джерел, які потребують підтвердження, від початку вторгнення російської федерації в Україні загинули 465 дітей та постраждало 943 дитини.

Фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити неможливо через те, що в українських містах окупаційні війська ведуть активні бойові дії.

Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини.

1.2. Право на життя і безпеку цивільних осіб та військовослужбовців України

На сьогодні, за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, зафіксовано 8401 загиблих серед цивільного населення, 14023 мирних осіб поранено.

Вчора, 28 березня, російські загарбники атакували з мінометів, артилерії, безпілотників, авіації та АГС мирні населені пункти Херсонщини. Ворог поцілив у територію та будівлі лікарні, виробниче приміщення пошти, приватні та багатоквартирні будинки. Внаслідок російських обстрілів одна людина дістала поранення.

За 28 березня росіяни поранили 5 жителів Донеччини: 3 – у Бахмуті та 2 – у місті Часів Яр.

Вбивства мирного населення, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

 1. Порушення права на житло, охорону здоров’я, освіту внаслідок руйнувань військами рф мирних населених пунктів

Зруйновано:

 • понад 149 000 будинків (мають пошкоджене або зруйноване житло 3,6 млн українців);
 • 3146 закладів освіти (включаючи 863 дитячих садочків), зокрема 438 закладів, які неможливо відновити;
 • 1218 закладів охорони здоров’я (174 неможливо відновити);
 • 595 аптек;
 • 620 адміністративних будівель;
 • понад 349 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання;
 • 270 релігійних споруд (церков, храмів, мечетей);
 • 908 об’єктів культури;
 • 422 заводи та підприємства;
 • 326 мостів та мостових переходів;
 • понад 25 тис. кілометрів доріг;
 • 27 торгівельних споруд;
 • 28 нафтобаз;
 • 11 ТЕЦ;
 • 3 ТЕС;
 • 336 котельнь;
 • 19 аеропортів і цивільних аеродромів;
 • 110 залізничних вокзалів і станцій;
 • 5 портів та портової інфраструктури.

За інформацією ЮНІСЕФ, через війну 3,3 млн дітей в Україні потребують допомоги.

 1. Застосування рф забороненої зброї проти цивільного населення та об’єктів

Протягом 27 березня противник завдав 3 ракетних та 18 авіаційних удари, здійснив понад 50 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, за даними Генерального штабу ЗСУ.

Вчора, 28 березня, ворог продовжував обстрілювати мирних людей та цивільну інфраструктуру населених пунктів Куп’янського, Чугуївського, Харківського та Богодухівського районів Харківської області. Внаслідок ракетного удару по м. Богодухів пошкоджені 13 житлових будинків та будівля дитячого садка. Отримав поранення 62-річний чоловік.

Протягом дня ворог масовано обстрілював з мінометів, артилерії та танків смт Дворічна Куп’янського району. Пошкоджені житлові будинки та господарчі споруди. Зафіксовано більше 150 ударів. Внаслідок обстрілів Вовчанська Чугуївського району пошкоджено об’єкт цивільної промисловості та господарчі споруди. Попередньо без постраждалих.

28 березня, ворог завдавав артилерійських обстрілів по акваторії Очаківської громади Миколаївської області. Інформація щодо постраждалих уточнюється.

Використання таких видів зброї широкого ураження проти мирного населення є злочином проти людяності та порушенням Женевських конвенцій 1949 року.

 1. Порушення права на свободу, особисту недоторканість та інші основоположні права людини

Величезна кількість рашистського особового складу виїжджає додому в чорних пакетах. Тож на гарматне м’ясо окупанти хочуть перетворити і мешканців зайнятих територій. На службу заманюють “і піонерів, і пенсіонерів”:

 • мілітарізують підлітків і створюють воєнізовані молодіжні загони;
 • на службу в “народноє ополчєніє” беруть навіть безхатьків;
 • рекламують “елітний” батальйон судоплатова, який все ніяк не доїде до зони бойових дій, а лише знімає відео”
 • в росгвардію відтепер братимуть навіть пенсіонерів і людей без роспаспорта.

Очевидно, що це “нововведення” від кремлівського керівництва прописане спеціально для окупованих територій, де люди відмовляються від рашистських паспортів.

Терор на окупованих продовжується і мобілізація лише його частина.

Такі дії рф є грубим порушенням статті 33 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни. Вбивства мирних людей, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

Примусова мобілізація на захоплених рф територіях є порушенням статті 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни.

 1. Вимушена міграція жителів України внаслідок війни та примусова депортація до рф

За даними УВКБ ООН, через війну росії проти України понад 16,86 млн людей перетнули кордон України.

8,15 млн біженців з України зафіксовано по всій Європі, з яких 4,94 млн біженців зареєстрованих для тимчасового захисту або аналогічного захисту національної системи в Європі.

2,85 млн громадян України виїхало/депортовано до рф.

ЗМІ країни-агресора посилаючись на джерела у військових відомствах рф повідомляють, що станом на початок вересня на територію рф вивезено понад 3,8 млн осіб, з них 705 тис. дітей (серед яких 2 тис. дітей-сиріт з українських соціальних установ).

За даними УВКБ ООН, 5,35 млн стали внутрішньо переміщеними особами.

Країна-окупант рф грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

ukУкраїнська