Країна-окупант росія продовжує чинити воєнні злочини проти цивільного населення в Україні та щодня вбиває і калічить мирних людей.

1.Право на життя і безпеку

1.1. Право на життя і безпеку дітей

Станом на 10 годину 03 лютого 2023 за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інших джерел, які потребують підтвердження, від початку вторгнення російської федерації в Україні загинули 459 дітей та постраждало 919 (+1 за добу) дітей.

02 лютого внаслідок обстрілу ворогом м. Херсон отримав поранення 5-річний хлопчик.

Фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити неможливо через те, що в українських містах окупаційні війська ведуть активні бойові дії.

Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини.

Вчора, 02 лютого, російські окупанти атакували з артилерії, РСЗВ, мінометів та танків мирні населені пункти Херсонщини. Ворожі снаряди влучили в суднобудівний завод, школу та житлові будинки.

Внаслідок російських обстрілів загинули 2 людини, поранення різного ступеня тяжкості дістали 9 жителів області. Серед поранених – 5-річний хлопчик, дитину у стані середньої важкості доставили до лікарні.

Зранку 03 лютого ворог обстріляв м. Барвінкове Ізюмського району Харківської області. Внаслідок влучання у приватний житловий будинок загинули 2 братів 49 та 42 років. Їхній батько 70 років отримав поранення та був госпіталізований. У Вовчанську постраждала жінка 51 року.

За 02 лютого росіяни вбили 2 жителів Донеччини: у Краматорську та Бахмуті. Ще 8 людей в області зазнали поранень.

1.2. Право на життя і безпеку цивільних осіб та військовослужбовців України

На сьогодні за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксовано 7110 загиблий серед цивільного населення, 11547 мирних осіб поранено.

Вбивства мирного населення, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

2. Порушення права на житло, охорону здоров’я, освіту внаслідок руйнувань військами рф мирних населених пунктів

Зруйновано:

 • понад 143 000 будинків (мають пошкоджене або зруйноване житло 3,6 млн українців);
 • 3126 закладів освіти (включаючи 863 дитячих садочків), зокрема 424 заклад, які неможливо відновити;
  1100 закладів охорони здоров’я (171 неможливо відновити);
 • 594 аптеки;
 • 620 адміністративних будівель;
 • понад 349 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання;
 • 270 релігійних споруд (церков, храмів, мечетей);
 • 775 об’єктів культури;
 • 422 заводів та підприємств;
 • 326 мостів та мостових переходів;
 • понад 25 тис. кілометрів доріг;
 • 27 торгівельних споруд;
 • 28 нафтобаз;
 • 11 ТЕЦ;
 • 335 котельнь;
 • 19 аеропортів і цивільних аеродромів;
 • 110 залізничних вокзалів і станцій;
 • 5 портів та портової інфраструктури.

За інформацією ЮНІСЕФ через війну 3,3 млн дітей в Україні потребують допомоги.

3. Застосування рф забороненої зброї проти цивільного населення та об’єктів

Протягом 02 лютого противник завдав 5 авіаційних та 4 ракетних удари, здійснив понад 70 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, за даними Генерального штабу ЗСУ.

Вчора, 02 лютого, ворог здійснював обстріл з РСЗВ по населеному пункту Очаківської громади Миколаївської області. Внаслідок чого пошкоджено житловий будинок. Попередньо без постраждалих.

Використання таких видів зброї широкого ураження проти мирного населення є злочином проти людяності та порушенням Женевських конвенцій 1949 року.

4. Порушення права на свободу, особисту недоторканість та інші основоположні права людини

рф продовжує тероризувати мирне населення: за добу окупанти вбили щонайменше 5 цивільних осіб, ще 19 людей зазнали поранень.

У Донецькій області за 2 лютого росіяни вбили одного жителя Донеччини — у Краматорську, ще 8 людей в області зазнали поранень.

У Харківській області під ранок 3 лютого від ворожого обстрілу загинуло двоє людей. Це сталося у м. Барвінкове Ізюмського району, де внаслідок влучання у приватний житловий будинок загинули двоє братів 49 та 42 років. Їхній батько 70 років отримав поранення та був госпіталізований.

У Вовчанську, що на Харківщині постраждала 51-річна жінка.

На Херсонщині минулої доби через російські обстріли загинули дві людини, поранень різного ступеня тяжкості зазнали 9 жителів області. Серед поранених – 5-річний хлопчик, дитину у стані середньої важкості доставили до лікарні.

Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини. Вбивство мирного населення армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

5. Вимушена міграція жителів України внаслідок війни та примусова депортація до рф

За даними УВКБ ООН, через війну росії проти України понад 15,26 млн людей перетнули кордон України.

8,04 млн біженців з України зафіксовано по всій Європі, з яких 4,82 млн біженців зареєстрованих для тимчасового захисту або аналогічного захисту національної системи в Європі.

2,85 млн громадян України виїхало/депортовано до рф.

ЗМІ країни-агресора, посилаючись на джерела у військових відомствах рф, повідомляють, що станом на початок вересня на територію рф вивезено понад 3,8 млн осіб, з них 705 тис. дітей (серед яких 2 тис. дітей-сиріт з українських соціальних установ).

За даними УВКБ ООН 5,91 млн стали внутрішньо переміщеними особами.

Країна-окупант рф грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

ukУкраїнська