ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ГУМАНІТАРНОЇ СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ станом на 10:00 16.03.2023

  1. Право на життя і безпеку

1.1. Право на життя і безпеку дітей

Станом на 10 годину 16 березня 2023 року, за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інших джерел, які потребують підтвердження, від початку вторгнення російської федерації в Україні загинули 464 дитини та постраждало 935 дітей.

Фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити неможливо через те, що в українських містах окупаційні війська ведуть активні бойові дії.

Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини.

1.2. Право на життя і безпеку цивільних осіб та військовослужбовців України

На сьогодні, за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, зафіксовано 8231 загиблий серед цивільного населення, 13734 мирних осіб поранено.

Вчора, 15 березня, російські окупанти атакували з мінометів, РСЗВ, артилерії, танків, БПЛА та БМП мирні населені пункти Херсонщини. Випустили 413 снарядів. Ворожі снаряди поцілили в приватні та багатоквартирні будинки. Внаслідок російської агресії 3 людини дістали поранення різного ступеня тяжкості.

15 березня, російська армія вдарила по Марганцю Дніпропетровської області з  важкої артилерії. Двоє людей загинули, п’ятеро постраждали. Пошкоджені 13 багатоповерхових та 9 приватних будинкiв. Побиті магазин, заклад культури та гуртожиток. Понівечені й 5 господарських споруд та авто.

За 15 березня росіяни вбили 1 жителя Донеччини — у Бахмуті. Ще 11 людей в області зазнали поранень.

Вбивства мирного населення, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

  1. Порушення права на житло, охорону здоров’я, освіту внаслідок руйнувань військами рф мирних населених пунктів

Зруйновано:

  • понад 149 000 будинків (мають пошкоджене або зруйноване житло 3,6 млн українців);
  • 3145 закладів освіти (включаючи 863 дитячих садочків), зокрема 438 закладів, які неможливо відновити;
  • 1218 закладів охорони здоров’я (174 неможливо відновити);
  • 595 аптек;
  • 620 адміністративних будівель;
  • понад 349 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання;
  • 270 релігійних споруд (церков, храмів, мечетей);
  • 908 об’єктів культури;
  • 422 заводи та підприємства;
  • 326 мостів та мостових переходів;
  • понад 25 тис. кілометрів доріг;
  • 27 торгівельних споруд;
  • 28 нафтобаз;
  • 11 ТЕЦ;
  • 3 ТЕС;
  • 336 котельнь;
  • 19 аеропортів і цивільних аеродромів;
  • 110 залізничних вокзалів і станцій;
  • 5 портів та портової інфраструктури.

За інформацією ЮНІСЕФ, через війну 3,3 млн дітей в Україні потребують допомоги.

  1. Застосування рф забороненої зброї проти цивільного населення та об’єктів

Протягом 15 березня противник завдав 3 ракетних та 29 авіаційних ударів, здійснив понад 79 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, за даними Генерального штабу ЗСУ.

Вчора, 15 березня, російські окупанти обстріляли м. Харків та прикордонні населені пункти Чугуївського, Куп’янського, Харківського та Богодухівського районів Харківської області. У Харкові внаслідок удару ракетою С 300 пошкоджено освітній заклад, декілька автомобілів та вибито вікна в житловому багатоповерховому будинку. Попередньо без постраждалих.

Внаслідок обстрілу с. Гатище Чугуївського району пошкоджено щонайменше 3 приватні житлові будинки. У с. Леміщено Золочівської громади масованими обстрілами фактично знищено 7 приватних будинків та об’єкти інфраструктури.

Використання таких видів зброї широкого ураження проти мирного населення є злочином проти людяності та порушенням Женевських конвенцій 1949 року.

  1. Порушення права на свободу, особисту недоторканість та інші основоположні права людини

Попасну окупанти не враховують вже офіційно – населеного пункту немає серед міських та муніципальних округів, у так званій “лнр” вимагають швидко відмовлятися від громадянства України

У так званій “лнр” уведені в дію “закони” “Про адміністративно-територіальний устрій” та “Про утворення на території “лнр” міських та муніципальних округів”. Зокрема, ухвалені 11 міських та 17 муніципальних округів (районів). В жодному з переліків немає Попасної.

Якщо раніше окупанти тільки казали про недоцільність відновлення міста, яке самі ж і зруйнували, то днями своє рішення вони закріпили на законодавчому рівні.

Населені пункти колишнього району підпорядкували найближчим містам. Можна вважати, що хоч одну свою обіцянку росіяни виконали.

Стають жорсткішими вимоги загарбників при влаштуванні на роботу, зокрема, до державних і муніципальних органів, та оформленні соціальних виплат. Вони все частіше вимагають, крім паспорта рф, ще й припинення українського громадянства.

До того ж, держдума рф ухвалила законопроект, згідно з яким пропонується вважати припиненим українське громадянство з дня подання заяви про вихід із нього.

Водночас громадяни зобов’язуються утриматися від реалізації прав та виконання обов’язків громадянина України, у тому числі від отримання та використання українського паспорта та інших документів, що засвідчують це громадянство.

Росіяни продовжують використовувати цивільних у якості «живого щита». Як і раніше, техніку вони розміщують поруч з відділеннями лікарень та школами. Так само, як й особовий склад.

Такі дії рф порушують права на життя і безпеку цивільних осіб, що є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту Міжнародного кримінального суду й грубим порушенням статті 33 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє будь-які репресалії проти майна жителів тимчасово окупованих територій.

  1. Вимушена міграція жителів України внаслідок війни та примусова депортація до рф

За даними УВКБ ООН, через війну росії проти України понад 16,63 млн людей перетнули кордон України.

8,11 млн біженців з України зафіксовано по всій Європі, з яких 4,90 млн біженців зареєстрованих для тимчасового захисту або аналогічного захисту національної системи в Європі.

2,85 млн громадян України виїхало/депортовано до рф.

ЗМІ країни-агресора посилаючись на джерела у військових відомствах рф повідомляють, що станом на початок вересня на територію рф вивезено понад 3,8 млн осіб, з них 705 тис. дітей (серед яких 2 тис. дітей-сиріт з українських соціальних установ).

За даними УВКБ ООН, 5,35 млн стали внутрішньо переміщеними особами.

Країна-окупант рф грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

ukУкраїнська