ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ГУМАНІТАРНОЇ СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ станом на 10:00 13.03.2023

 1. Право на життя і безпеку

1.1. Право на життя і безпеку дітей

Станом на 10 годину 13 березня 2023 року, за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інших джерел, які потребують підтвердження, від початку вторгнення російської федерації в Україні загинули 464 дитини та постраждало 934 дитини.

Фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити неможливо через те, що в українських містах окупаційні війська ведуть активні бойові дії.

Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини.

1.2. Право на життя і безпеку цивільних осіб та військовослужбовців України

На сьогодні, за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, зафіксовано 8173 загиблих серед цивільного населення, 13620 мирних осіб поранено.

Вранці, 13 березня, ворог обстріляв населений пункт Куцурубської громади Миколаївської області. Загинули чоловік та жінка 1978 та 1980 р.н., дитину 7 років забрала швидка. Крім того двоє людей отримали поранення.

Вчора, 12 березня, російські окупанти атакували з мінометів, РСЗВ, артилерії, танків та БПЛА Херсонщину, випустивши понад 330 снарядів. Ворожі снаряди поцілили в приватні та багатоквартирні будинки. Внаслідок російських обстрілів 1 людина дістала поранення.

За 12 березня росіяни поранили 7 жителів Донеччини: 4 у Бахмуті, 2 у Красногорівці та 1 у Костянтинівці.

Вбивства мирного населення, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

 1. Порушення права на житло, охорону здоров’я, освіту внаслідок руйнувань військами рф мирних населених пунктів

Зруйновано:

 • понад 149 000 будинків (мають пошкоджене або зруйноване житло 3,6 млн українців);
 • 3145 закладів освіти (включаючи 863 дитячих садочків), зокрема 438 закладів, які неможливо відновити;
 • 1218 закладів охорони здоров’я (174 неможливо відновити);
 • 595 аптек;
 • 620 адміністративних будівель;
 • понад 349 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання;
 • 270 релігійних споруд (церков, храмів, мечетей);
 • 908 об’єктів культури;
 • 422 заводи та підприємства;
 • 326 мостів та мостових переходів;
 • понад 25 тис. кілометрів доріг;
 • 27 торгівельних споруд;
 • 28 нафтобаз;
 • 11 ТЕЦ;
 • 3 ТЕС;
 • 335 котельнь;
 • 19 аеропортів і цивільних аеродромів;
 • 110 залізничних вокзалів і станцій;
 • 5 портів та портової інфраструктури.

За інформацією ЮНІСЕФ, через війну 3,3 млн дітей в Україні потребують допомоги.

 1. Застосування рф забороненої зброї проти цивільного населення та об’єктів

Протягом 12 березня противник завдав 3 ракетних та 8 авіаційних ударів, здійснив понад 49 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, за даними Генерального штабу ЗСУ.

Вчора, 12 березня, ворог продовжував обстрілювати з артилерії танків та мінометів прикордонні населені пункти Куп’янського, Чугуївського та Харківського районів Харківської області. Інформація щодо постраждалих уточнюється.

Використання таких видів зброї широкого ураження проти мирного населення є злочином проти людяності та порушенням Женевських конвенцій 1949 року.

 1. Порушення права на свободу, особисту недоторканість та інші основоположні права людини

Окупантам на Запоріжжі не вистачає коштів навіть на імітацію освіти. Рашисти використовують школи на тимчасово окупованих територіях виключно для промивання мізків юним українцям. Але навіть на якісну імітацію освіти коштів не вистачає.

Гауляйтери з гордістю заявили, що на окупованому Запоріжжі і Херсонщині з’являться 10 “флагманских школ” – з ремонтом і шкільним обладнанням! Буду справедливим, привід для гордості в окупантів є: для рф школи з ремонтом і сучасним обладнанням дійсно дивина. Але наших мешканців ремонтами в школі точно не здивуєш.

Тож поки окупанти фантазують, українці чітко розуміють, що про освіту в школах в окупації не йдеться і чекають на деокупацію.

Такі дії рф є грубим порушенням статті 33 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни.

 1. Вимушена міграція жителів України внаслідок війни та примусова депортація до рф

За даними УВКБ ООН, через війну росії проти України понад 16,39 млн людей перетнули кордон України.

8,10 млн біженців з України зафіксовано по всій Європі, з яких 4,89 млн біженців зареєстрованих для тимчасового захисту або аналогічного захисту національної системи в Європі.

2,85 млн громадян України виїхало/депортовано до рф.

ЗМІ країни-агресора посилаючись на джерела у військових відомствах рф повідомляють, що станом на початок вересня на територію рф вивезено понад 3,8 млн осіб, з них 705 тис. дітей (серед яких 2 тис. дітей-сиріт з українських соціальних установ).

За даними УВКБ ООН, 5,35 млн стали внутрішньо переміщеними особами.

Країна-окупант рф грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

ukУкраїнська