країна-терорист росія продовжує чинити воєнні злочини проти цивільного населення в Україні та щодня вбиває і калічить мирних людей, катує військовополонених.

1.Право на життя і безпеку

1.1. Право на життя і безпеку дітей

Станом на 10 годину 07 березня 2023 року, за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інших джерел, які потребують підтвердження, від початку вторгнення російської федерації в Україні загинули 464 дитини та постраждало 931 дитина.

Фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити неможливо через те, що в українських містах окупаційні війська ведуть активні бойові дії.

Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини.

1.2. Право на життя і безпеку цивільних осіб та військовослужбовців України

На сьогодні, за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксовано 8173 загиблих серед цивільного населення, 13620 мирних осіб поранено.

Вчора, 06 березня, російські загарбники вдарили з мінометів, РСЗВ, артилерії, танків та БПЛА по Херсонщині. Ворог тричі атакував житлові квартали Херсона. Через обстріли у місті пошкоджено приватні будинки. Внаслідок російських обстрілів 4 людини дістали поранення різного ступеня тяжкості.

За 06 березня росіяни вбили 1 жителя Донеччини — у Максимільянівці. Ще 7 людей в області дістали поранення.

Вбивства мирного населення, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

2. Порушення права на житло, охорону здоров’я, освіту внаслідок руйнувань військами рф мирних населених пунктів

Зруйновано:

 • понад 149 000 будинків (мають пошкоджене або зруйноване житло 3,6 млн українців);
 • 3145 закладів освіти (включаючи 863 дитячих садочки), зокрема 438 закладів, які неможливо відновити;
 • 1218 закладів охорони здоров’я (174 неможливо відновити);
 • 595 аптек;
 • 620 адміністративних будівель;
 • понад 349 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання;
 • 270 релігійних споруд (церков, храмів, мечетей);
 • 908 об’єктів культури;
 • 422 заводи та підприємства;
 • 326 мостів та мостових переходів;
 • понад 25 тис. кілометрів доріг;
 • 27 торгівельних споруд;
 • 28 нафтобаз;
 • 11 ТЕЦ;
 • 3 ТЕС;
 • 335 котельнь;
 • 19 аеропортів і цивільних аеродромів;
 • 110 залізничних вокзалів і станцій;
 • 5 портів та портової інфраструктури.

За інформацією ЮНІСЕФ через війну 3,3 млн дітей в Україні потребують допомоги.

3. Застосування рф забороненої зброї проти цивільного населення та об’єктів

Протягом 06 березня противник завдав 5 ракетних та 50 авіаційних ударів, здійснив понад 59 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, за даними Генерального штабу ЗСУ.

Вчора, 06 березня, ворог продовжував обстріли прикордонних населених пунктів Харківського, Чугуївського та Куп’янського районів Харківської області. У смт. Козача Лопань Харківського району ворог вів вогонь із РСЗВ. Пошкоджено щонайменше 4 житлові будинки, господарські споруди та гараж. Також пошкоджена місцева пожежна частина.

У с. Лиман Вовчанської громади Чугуївського району обстрілом пошкоджено навчальний заклад. У Вовчанську зруйновані житлові будинки. Інформація щодо постраждалих уточнюється.

06 березня ворог завдавав артилерійський та мінометний обстріл по акваторії Очаківської громади Миколаївської області. Попередньо без постраждалих.

Використання таких видів зброї широкого ураження проти мирного населення є злочином проти людяності та порушенням Женевських конвенцій 1949 року.

4. Порушення права на свободу, особисту недоторканість та інші основоположні права людини

На кордоні рф і так званої “лнр” необхідно заповнити міграційну картку іноземця, мільярд рублів додатково виділено на організацію шпиталів і роботу російських медиків на окупованих територіях, тим часом в лікарнях Луганська вони розташовують казарми.

Багато разів росіяни заявляли та демонстрували низку затверджених документів щодо ліквідації кордону між Луганщиною та територією рф, однак час перебування людей на митницях відтоді не зменшився.
Перевіряють транспорт, документи, останні переміщення. До речі, обов’язковою до заповнення при в’їзді в рф є міграційна картка. Тобто, жителі так званої “лнр” досі сприймаються як іноземні громадяни.
Уряд рф спрямовує більше одного мільярда рублів на забезпечення роботи виїзних медичних бригад та багатофункціональних шпиталів на окупованих територіях.

Субсидію отримають медичні організації і кому за підсумком підуть гроші, ще невідомо. Втім, планується сформувати зі спеціалістів цих структур виїзні бригади та організувати польові госпіталі.

Такі дії рф є грубим порушенням статті 33 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни.

5. Вимушена міграція жителів України внаслідок війни та примусова депортація до рф

За даними УВКБ ООН, через війну росії проти України понад 16,21 млн людей перетнули кордон України.

8,10 млн біженців з України зафіксовано по всій Європі, з яких 4,88 млн біженців зареєстрованих для тимчасового захисту або аналогічного захисту національної системи в Європі.

2,85 млн громадян України виїхало/депортовано до рф.

ЗМІ країни-агресора посилаючись на джерела у військових відомствах рф повідомляють, що станом на початок вересня на територію рф вивезено понад 3,8 млн осіб, з них 705 тис. дітей (серед яких 2 тис. дітей-сиріт з українських соціальних установ).

За даними УВКБ ООН, 5,35 млн стали внутрішньо переміщеними особами.

Країна-окупант рф грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

ukУкраїнська