Країна-окупант росія продовжує чинити воєнні злочини проти цивільного населення в Україні та щодня вбиває і калічить мирних людей, дітей. 

1.Право на життя і безпеку

1.1. Право на життя і безпеку дітей

Станом на 10 годину 22 лютого 2023, за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інших джерел, які потребують підтвердження, від початку вторгнення російської федерації в Україні загинула 461 дитина та постраждало 926 дітей.

Фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити неможливо через те, що в українських містах окупаційні війська ведуть активні бойові дії.

Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини.

1.2. Право на життя і безпеку цивільних осіб та військовослужбовців України

На сьогодні, за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, зафіксовано 8006 загиблих серед цивільного населення, 13287 мирних осіб поранено.

Вчора, 21 лютого, російські окупанти атакували з РСЗВ, мінометів, артилерії, танків та АГС мирні населені пункти Херсонщини. Ворожі снаряди влучили в зупинку громадського транспорту, медичний заклад, автотранспортне підприємство, будівлю “Херсонтеплоенерго”, завод та житлові будинки.

Внаслідок російських обстрілів загинуло 5 мирних людей, 21 житель Херсонщини дістав поранення різного ступеня тяжкості. Серед поранених – 16-річна дівчина, у якої діагностували мінно-вибухову травму та множинні уламкові поранення обличчя і кінцівок. Її госпіталізували у стані середньої важкості.

21 лютого ворог здійснив обстріл населеного пункту Очаківської громади Миколаївської області. Одна людина зазнала важких поранень.

За 21 лютого росіяни вбили 1 жителя Донеччини — в Іванівському. Ще 1 людина в області дістала поранення.

Вбивства мирного населення, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

2. Порушення права на житло, охорону здоров’я, освіту внаслідок руйнувань військами рф мирних населених пунктів

Зруйновано:

 • понад 143 000 будинків (мають пошкоджене або зруйноване житло 3,6 млн українців);
 • 3126 закладів освіти (включаючи 863 дитячих садочків), зокрема і 424 заклади, які неможливо відновити;
 • 1218 закладів охорони здоров’я (173 неможливо відновити);
 • 594 аптеки;
 • 620 адміністративних будівель;
 • понад 349 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання;
 • 270 релігійних споруд (церков, храмів, мечетей);
 • 907 об’єктів культури;
 • 422 заводів та підприємств;
 • 326 мостів та мостових переходів;
 • понад 25 тис. кілометрів доріг;
 • 27 торгівельних споруд;
 • 28 нафтобаз;
 • 11 ТЕЦ;
 • 3 ТЕС;
 • 335 котельнь;
 • 19 аеропортів і цивільних аеродромів;
 • 110 залізничних вокзалів і станцій;
 • 5 портів та портової інфраструктури.

За інформацією ЮНІСЕФ через війну 3,3 млн дітей в Україні потребують допомоги.

3. Застосування рф забороненої зброї проти цивільного населення та об’єктів

Протягом 21 лютого противник здійснив понад 59 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, за даними Генерального штабу ЗСУ.

У ніч на 22 лютого агресор вгатив по Нікопольщині Дніпропетровської області з важкої артилерії. Від обстрілів здригнулася Марганецька громада. Попередньо – без постраждалих. Інформація про руйнування уточнюється.

Вчора, 21 лютого, у Куп’янську Харківської області ракетним обстрілом пошкоджено футбольне поле та трибуну стадіону, будівлю дитячого садка та 5-поверховий будинок. Також ворог бив і по житловому сектору. Поранення зазнав цивільний чоловік. Госпіталізований у стані середньої тяжкості.

У селищі Дворічна Куп’янського району зафіксоване пряме влучання ворожого снаряда в житловий будинок.

Використання таких видів зброї широкого ураження проти мирного населення є злочином проти людяності та порушенням Женевських конвенцій 1949 року.

4. Порушення права на свободу, особисту недоторканість та інші основоположні права людини

На окупованих територіях загарбники вирішили максимально спростити та прискорити примусові мобілізаційні заходи. Місцеві окупаційні адміністрації Луганщини отримали наказ командувача військ південного військового округу мо рф щодо прискорення мобілізаційних заходів.

Зокрема, місцевим колаборантам необхідно поставити на облік усіх чоловіків, провести їхній медогляд, забезпечити документами.

Більш того, наказано зробити все за спрощеною процедурою, скоротити термін відбору кандидатів до двох діб з моменту мобілізації до відправки до військової частини. Але багато хто з чоловіків про це навіть не дізнається, бо у західній частині окупованого регіону вже кілька діб відсутнє мобільне покриття. Зв’язок з’являється на шляху від Сєвєродонецька до Новоайдара. Із міст та сіл навколо Сєвєродонецька подзвонити наразі неможливо.

Згідно з міжнародним гуманітарним правом, державі-окупанту забороняється примушувати осіб, які перебувають під захистом, служити в її збройних або допоміжних силах, так само як і забороняється чинити тиск і вести пропаганду на користь добровільного вступу до армії.

5. Вимушена міграція жителів України внаслідок війни та примусова депортація до рф

За даними УВКБ ООН, через війну росії проти України понад 15,72 млн людей перетнули кордон України.

8,07 млн біженців з України зафіксовано по всій Європі, з яких 4,85 млн біженців зареєстрованих для тимчасового захисту або аналогічного захисту національної системи в Європі. 2,85 млн громадян України виїхало/депортовано до рф.

ЗМІ країни-агресора посилаючись на джерела у військових відомствах рф повідомляють, що станом на початок вересня на територію рф вивезено понад 3,8 млн осіб, з них 705 тис. дітей (серед яких 2 тис. дітей-сиріт з українських соціальних установ).

За даними УВКБ ООН, 5,35 млн стали внутрішньо переміщеними особами.

Країна-окупант рф грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

ukУкраїнська