росія продовжує чинити воєнні злочини проти цивільного населення в Україні та щодня вбиває і калічить мирних людей, дітей.

1.Право на життя і безпеку

1.1. Право на життя і безпеку дітей

Станом на 10 годину 21 лютого 2023, за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інших джерел, які потребують підтвердження, від початку вторгнення російської федерації в Україні загинула 461 дитина та постраждало 926 дітей.

Фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити неможливо через те, що в українських містах окупаційні війська ведуть активні бойові дії.

Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини.

1.2. Право на життя і безпеку цивільних осіб та військовослужбовців України

На сьогодні, за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, зафіксовано 7199 загиблих серед цивільного населення, 11756 мирних осіб поранено.

Вчора, 20 лютого, російські окупанти атакували з РСЗВ, мінометів, артилерії, танків, БПЛА Херсонщину. Через обстріли у місті пошкоджено житлові будинки. Внаслідок російських обстрілів загинули 2 людини.

За 20 лютого росіяни вбили 3 жителів Донеччини: 2 у Бахмуті, та 1 в Іванопіллі. Ще 5 людей в області дістали поранення.

Вбивства мирного населення, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

2. Порушення права на житло, охорону здоров’я, освіту внаслідок руйнувань військами рф мирних населених пунктів

Зруйновано:

 • понад 143 000 будинків (мають пошкоджене або зруйноване житло 3,6 млн українців);
 • 3126 закладів освіти (включаючи 863 дитячих садочків), зокрема 424 заклад, які неможливо відновити;
 • 1218 закладів охорони здоров’я (173 неможливо відновити);
 • 594 аптеки;
 • 620 адміністративних будівель;
 • понад 349 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання;
 • 270 релігійних споруд (церков, храмів, мечетей);
 • 907 об’єктів культури;
 • 422 заводів та підприємств;
 • 326 мостів та мостових переходів;
 • понад 25 тис. кілометрів доріг;
 • 27 торгівельних споруд;
 • 28 нафтобаз;
 • 11 ТЕЦ;
 • 3 ТЕС;
 • 335 котельнь;
 • 19 аеропортів і цивільних аеродромів;
 • 110 залізничних вокзалів і станцій;
 • 5 портів та портової інфраструктури.

За інформацією ЮНІСЕФ через війну 3,3 млн дітей в Україні потребують допомоги.

3. Застосування рф забороненої зброї проти цивільного населення та об’єктів

Протягом 20 лютого противник завдав 6 ракетних та 28 авіаційних ударів, здійснив понад 86 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, за даними Генерального штабу ЗСУ.

Вчора, 20 лютого, ворог обстрілював більше 25 прикордонних населених пунктів в Куп’янському, Чугуївському та Харківському районах Харківської області. Внаслідок ракетного обстрілу Куп’янська пошкоджено заклад дошкільної освіти та спортивний об’єкт.

Також вночі зафіксовані обстріли в с. Ківшарівка Куп’янського району. У населених пунктах Дворічна та Новоосинове Куп’янського району внаслідок обстрілів пошкоджено щонайменше 4 житлові будинки, господарчі споруди, сталися пожежі. Попередньо без постраждалих.

Використання таких видів зброї широкого ураження проти мирного населення є злочином проти людяності та порушенням Женевських конвенцій 1949 року.

4. Порушення права на свободу, особисту недоторканість та інші основоположні права людини

Окупанти разом з Росатомом продовжують перетворювати ЗАЕС на військову базу. За даними Енергоатому, рашисти мілітаризують ЗАЕС: на покрівлі п’ятого енергоблоку облаштували кулеметну позицію, а також розмістили блокпости біля всіх входів.

Понад 600 мобілізованих і курсантів з рф розмістили у бомбосховищі заводу з нестандартного обладнання, де вони чекають перекидання на Донецьку ділянку фронту. Продовжують зводити укріплення та будувати військові споруди навколо енергоблоків станції та сухого сховища відпрацьованого ядерного палива.

Такі дії росіян порушують всі норми ядерної та радіаційної безпеки Женевської конвенції 1949 року і її пізніші додаткові протоколи регулюють перебіг збройних конфліктів і мають обмежувати їхній вплив.

5. Вимушена міграція жителів України внаслідок війни та примусова депортація до рф

За даними УВКБ ООН, через війну росії проти України понад 15,72 млн людей перетнули кордон України.

8,07 млн біженців з України зафіксовано по всій Європі, з яких 4,85 млн біженців зареєстрованих для тимчасового захисту або аналогічного захисту національної системи в Європі. 2,85 млн громадян України виїхало/депортовано до рф.

ЗМІ країни-агресора посилаючись на джерела у військових відомствах рф повідомляють, що станом на початок вересня на територію рф вивезено понад 3,8 млн осіб, з них 705 тис. дітей (серед яких 2 тис. дітей-сиріт з українських соціальних установ).

За даними УВКБ ООН, 5,35 млн стали внутрішньо переміщеними особами.

Країна-окупант рф грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

ukУкраїнська