Країна-окупант росія продовжує чинити воєнні злочини проти цивільного населення в Україні та щодня вбиває і калічить мирних людей.  У ніч на 16 лютого рф завдала по Україні черговий масований ракетний удар.

1.Право на життя і безпеку

1.1. Право на життя і безпеку дітей

Станом на 10 годину 16 лютого 2023 за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інших джерел, які потребують підтвердження, від початку вторгнення російської федерації в Україні загинула 461 дитина та постраждало 923 дитини.

Фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити неможливо через те, що в українських містах окупаційні війська ведуть активні бойові дії.

Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини.

1.2. Право на життя і безпеку цивільних осіб та військовослужбовців України

На сьогодні, за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, зафіксовано 7199 загиблих серед цивільного населення, 11756 мирних осіб поранено.

У ніч на 16 лютого ворог вдарив ракетами по Павлограду Дніпропетровської області. Загинула 79-річна жінка. Попередньо, восьмеро людей постраждали. Пошкоджене промислове підприємство. Зруйновано 7 приватних будинків. Ще 30 – понівечені. Наслідки атаки уточнюються.

Вчора, 15 лютого, російські загарбники атакували з РСЗВ, мінометів, артилерії, танків та БПЛА Херсонщину. Ворожі снаряди поцілили у причал, ботанічний сад та оселі херсонців. Внаслідок російських обстрілів 3 людини отримали поранення різного ступеня тяжкості.

За 15 лютого росіяни вбили 6 жителів Донеччини: 3 – у Покровську, 2 – у Бахмуті та 1 – в Авдіївці. Ще 13 людей в області зазнали поранень.

Вбивства мирного населення, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

2. Порушення права на житло, охорону здоров’я, освіту внаслідок руйнувань військами рф мирних населених пунктів

Зруйновано:

 • понад 143 000 будинків (мають пошкоджене або зруйноване житло 3,6 млн українців);
 • 3126 закладів освіти (включаючи 863 дитячих садочків), зокрема 424 заклад, які неможливо відновити;
 • 1218 закладів охорони здоров’я (173 неможливо відновити);
 • 594 аптеки;
 • 620 адміністративних будівель;
 • понад 349 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання;
 • 270 релігійних споруд (церков, храмів, мечетей);
 • 907 об’єктів культури;
 • 422 заводів та підприємств;
 • 326 мостів та мостових переходів;
 • понад 25 тис. кілометрів доріг;
 • 27 торгівельних споруд;
 • 28 нафтобаз;
 • 11 ТЕЦ;
 • 3 ТЕС;
 • 335 котельнь;
 • 19 аеропортів і цивільних аеродромів;
 • 110 залізничних вокзалів і станцій;
 • 5 портів та портової інфраструктури.

За інформацією ЮНІСЕФ через війну 3,3 млн дітей в Україні потребують допомоги.

3. Застосування рф забороненої зброї проти цивільного населення та об’єктів

Протягом 15 лютого противник завдав 3 ракетних та 18 авіаційних ударів, здійснив понад 52 обстріли з реактивних систем залпового вогню, за даними Генерального штабу ЗСУ.

Вчора, 15 лютого, ворог обстрілював з танків, мінометів та артилерії Гряниківку, Куп’янськ, Вовчанськ, Дворічну, Світличне Харківської області. У Куп’янську пошкоджено щонайменше 6 приватних житлових будинків та господарчі споруди, згоріли ангар, гаражі та 5 автомобілів, включаючи два автобуси. Також під ворожим вогнем була смт Дворічна. Там вибито вікна у декількох приватних будинках. Інформація щодо постраждалих уточнюється.

Використання таких видів зброї широкого ураження проти мирного населення є злочином проти людяності та порушенням Женевських конвенцій 1949 року.

4. Порушення права на свободу, особисту недоторканість та інші основоположні права людини

У рф ухвалено закон про перехід так званої “лнр” на російську систему обов’язкового соціального страхування. Тож, обчислення допомоги з тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів, щомісячної допомоги з догляду за дитиною проводитимуть із заробітку, здобутого за період не раніше 30 вересня 2022 року. Якщо після цього періоду заробіток взагалі залишився.

Також на тимчасово окупованих територіях створили “комісії у справах неповнолітніх”, які виписують батькам штрафи при підозрі навчання дітей онлайн в українських школах. Комісії влаштовують рейди за місцями проживання дітей, які пропускають багато занять в школах за програмою рф. Під час перевірок окупанти приділяють увагу ноутбукам, планшетам, за якими може здійснюватися навчання дітей.

Такі дії рф є грубим порушенням статті 33 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє будь-які залякування чи терор та репресалії проти мирного населення на тимчасово окупованих територій.

5. Вимушена міграція жителів України внаслідок війни та примусова депортація до рф

За даними УВКБ ООН, через війну росії проти України понад 15,72 млн людей перетнули кордон України.

8,07 млн біженців з України зафіксовано по всій Європі, з яких 4,84 млн біженців зареєстрованих для тимчасового захисту або аналогічного захисту національної системи в Європі. 2,85 млн громадян України виїхало/депортовано до рф.

ЗМІ країни-агресора посилаючись на джерела у військових відомствах рф повідомляють, що станом на початок вересня на територію рф вивезено понад 3,8 млн осіб, з них 705 тис. дітей (серед яких 2 тис. дітей-сиріт з українських соціальних установ).

За даними УВКБ ООН, 5,35 млн стали внутрішньо переміщеними особами.

Країна-окупант рф грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

ukУкраїнська