Країна-окупант росія продовжує чинити воєнні злочини проти цивільного населення в Україні та щодня вбиває і калічить мирних людей.

1.Право на життя і безпеку

1.1. Право на життя і безпеку дітей

Станом на 10 годину 14 лютого 2023 за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також інших джерел, які потребують підтвердження, від початку вторгнення російської федерації в Україні загинули 461 дитина та постраждало 923 (+1 за добу) дитини.

13 лютого внаслідок обстрілу ворогом м. Лиман Донецької області поранено 14-річного хлопчика.

Фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити неможливо через те, що в українських містах окупаційні війська ведуть активні бойові дії.

Дії російських окупаційних військ є прямим порушенням права дітей України на життя і безпеку, що гарантовані Гаазькими і Женевськими конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини.

1.2. Право на життя і безпеку цивільних осіб та військовослужбовців України

На сьогодні за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксовано 7199 загиблих серед цивільного населення, 11756 мирних осіб поранено.

Вчора, 13 лютого, російські загарбники обстріляли з РСЗВ, мінометів, артилерії та танків мирні населені пункти Херсонщини. Ворожі снаряди поцілили у залізничну колію пасажирського сполучення та житлові будинки. Внаслідок російських обстрілів загинули 2 людини, 3 жителі області отримали поранення різного ступеня тяжкості.

13 лютого росіяни знову вдарили по Нікополю Дніпропетровської області. Поцілили по місту з важкої артилерії. Поранення отримав 68-річний чоловік. В результаті атаки в місті пошкоджені два приватні підприємства. Понівечені кілька будинків, господарських споруд та авто. Обірвані дві лінії електропередач.

За 13 лютого росіяни вбили 1 жителя Донеччини — у Ставках. Ще 3 людини в області дістали поранення.

Вбивства мирного населення, обстріли мирних міст та цивільних об’єктів армією країни-агресора є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду й грубим порушенням норм чотирьох Женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них.

2. Порушення права на житло, охорону здоров’я, освіту внаслідок руйнувань військами рф мирних населених пунктів

Зруйновано:

  • понад 143 000 будинків (мають пошкоджене або зруйноване житло 3,6 млн українців);
  • 3126 закладів освіти (включаючи 863 дитячих садочків), зокрема 424 заклад, які неможливо відновити;
  • 1100 закладів охорони здоров’я (171 неможливо відновити);
  • 594 аптеки;
  • 620 адміністративних будівель;
  • понад 349 об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання;
  • 270 релігійних споруд (церков, храмів, мечетей);
  • 907 об’єктів культури;
  • 422 заводів та підприємств;
  • 326 мостів та мостових переходів;
  • понад 25 тис. кілометрів доріг;
  • 27 торгівельних споруд;
  • 28 нафтобаз;
  • 11 ТЕЦ;
  • 3 ТЕС;
  • 335 котельнь;
  • 19 аеропортів і цивільних аеродромів;
  • 110 залізничних вокзалів і станцій;
  • 5 портів та портової інфраструктури.

За інформацією ЮНІСЕФ через війну 3,3 млн дітей в Україні потребують допомоги.

3. Застосування рф забороненої зброї проти цивільного населення та об’єктів

Протягом 13 лютого противник завдав 2 ракетних та 32 авіаційних ударів, здійснив понад 55 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, за даними Генерального штабу ЗСУ.

Вранці 14 лютого під артилерійським та мінометним обстрілом був населений пункт Очаківської громади Миколаївської області. Внаслідок чого відбулося пошкодження та займання житлових будинків, також уражено кілька адміністративних будівель. За попередньою інформацією постраждалих немає.

Вчора, 13 лютого, ворог обстріляв с. Моначинівка Куп’янського району Харківської області. Пошкоджено будівлю сільського клубу. Попередньо без постраждалих. Найбільше від обстрілів потерпає м. Вовчанськ Чугуївського району. Там за добу пошкоджено щонайменше 6 житлових будинків, вітрини торговельних павільйонів та магазинів, будівлі об’єкту цивільної промисловості, адмінбудівля “Укртелекому”.

Використання таких видів зброї широкого ураження проти мирного населення є злочином проти людяності та порушенням Женевських конвенцій 1949 року.

4. Порушення права на свободу, особисту недоторканість та інші основоположні права людини

рашисти імітують правоохоронну систему на окупованому Запоріжжі. Попри катування і залякування мешканці окупованих територій посилюють спротив. рашистам вже мало катівень, куди забирають проукраїнських активістів.

Тепер будують поліцейську державу, щоб карати просто за підтримку України: завезли 800 поліцейських з рф створили псевдо правоохоронні органи, якими керують маргінали з болот і раніше окупованих територій створюють фейкові суди, вироки в яких виносять завезені судді і місцеві зрадники – влаштували судилище над жінкою, яка просто задонатила на ЗСУ. За це на росії погрожує навіть пожиттєве ув’язнення.

Такі дії рф є грубим порушенням статті 33 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє будь-які репресалії проти майна жителів тимчасово окупованих територій.

5. Вимушена міграція жителів України внаслідок війни та примусова депортація до рф

За даними УВКБ ООН, через війну росії проти України понад 15,51 млн людей перетнули кордон України.

8,05 млн біженців з України зафіксовано по всій Європі, з яких 4,83 млн біженців зареєстрованих для тимчасового захисту або аналогічного захисту національної системи в Європі. 2,85 млн громадян України виїхало/депортовано до рф.

ЗМІ країни-агресора посилаючись на джерела у військових відомствах рф повідомляють, що станом на початок вересня на територію рф вивезено понад 3,8 млн осіб, з них 705 тис. дітей (серед яких 2 тис. дітей-сиріт з українських соціальних установ).

За даними УВКБ ООН, 5,35 млн стали внутрішньо переміщеними особами.

Країна-окупант рф грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

ukУкраїнська