Рідні військових усе частіше звертаються на “гарячу лінію” Українського Центру захисту прав людини (далі – УЦЗПЛ) з питаннями щодо відмови у наданні витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР), відсутності зв’язку із слідчим, неможливості взагалі отримати будь-яку інформацію по кримінальному провадженню відносно зниклих рідних та тих, які перебувають у полоні країни-агресора.

НАГАДУЄМО про першочергові дії, які необхідно зробити після зникнення, потрапляння в полон близької людини.

ПЕРШИЙ КРОК – потрібно подати заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, до відповідного територіального органу Національної поліції України та отримати талон-повідомлення, який містить короткий зміст поданої заяви (ЦЕ ЩЕ НЕ ВИТЯГ з ЄРДР).

Важливо! За дзвінком на “гарячу лінію” поліції кримінальне провадження не відкривається! Це лише повідомлення про зникнення, тому ОБОВ’ЯЗКОВО потрібно написати саме заяву про відкриття кримінального провадження і направити її до поліції.

У заяві про злочин потрібно написати вимогу визнання вас потерпілою особою, тому що у потерпілої особи більше процесуальних прав. Поки ви не визнані потерпілою особою і вам не вручена пам’ятка про ваші процесуальні права та обов’язки, ви перебуваєте в статусі заявника чи свідка.

Зверніть увагу! Заява про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, може бути подана не тільки родичем такої особи, а й будь-якою іншою особою, якій стало відомо про зникнення.

ДРУГИЙ КРОК – необхідно отримати від слідчого Національної поліції України витяг з ЄРДР про відкриття кримінального провадження за фактом зникнення особи безвісті за особливих обставин або потрапляння у полон.

Право заявника на отримання витягу з ЄРДР передбачено пунктом 11 частини 2 статті 60 Кримінального процесуального кодексу України.

Слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушенні або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, які можуть свідчити про вчинення злочину, зобов’язаний внести відповідні відомості до ЄРДР і почати розслідування. 

Важливо! На наступний день після подання заяви необхідно особисто звернутися до чергової частини органу Національної поліції й отримати у слідчого витяг з ЄРДР.

ТРЕТІЙ КРОК – у заяві повідомити слідчому Національної поліції якомога більше інформації, яка може сприяти розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин. Це можуть бути:

  • відомості про шрами, татуювання, імпланти;
  • фотокартки та відеозаписи зниклої особи;
  • копії документів (паспорт, ідентифікаційний податковий номер,
  • свідоцтва органів державної реєстрації актів цивільного стану тощо);
  • медичні документи зниклої особи, зокрема від сімейного лікаря, хірурга, стоматолога, травматолога тощо;
  • інші наявні відомості та (або) дані про зниклу особу.

ЧЕТВЕРТИЙ КРОК – надати біологічний ДНК-матеріал для проведення молекулярно-генетичного аналізу (для батька, матері, дітей, братів та сестер зниклої особи).

Відповідні дії виконуються за направленням слідчого Національної поліції України. На території України біологічні зразки відбираються у біологічних батьків чи дітей зниклої особи або особи, яка перебуває у полоні, оскільки лише їхні зразки придатні для встановлення спорідненості. У зв’язку з цим саме вказаним вище особам бажано прибувати до поліції для подачі заяви про зникнення (полон) та надання біологічних зразків.

Для здачі біологічних зразків особі необхідно прибути до поліції з паспортом (для дитини – свідоцтвом про народження), щоб особа, яка організовує відбирання біологічних зразків, звірила дані, вказані в постанові про відібрання зразків, з паспортними даними осіб, чиї зразки будуть відбиратися. 

Відібрання зразків та проведення молекулярно-генетичної експертизи здійснюється лише за постановою слідчого та для громадян повністю безкоштовне, і здійснюється за рахунок держави. 

Відбираються зразки клітини епітелію ротової порожнини. Після завершення процедури відбирання зразків складається відповідний протокол.

Громадянин дає свою згоду на відбір та проведення молекулярно-генетичного дослідження, а також згоду на обробку персональних даних.

Важливо! У разі збігів експертна установа негайно поінформує орган досудового розслідування (слідчого), який призначив відповідну експертизу для подальшого інформування родичів (зниклої) загиблої особи.

Поліція також просить надавати інформацію про відомі громадянам відомості, що підтверджують перебування потерпілого в полоні (наприклад, відеоматеріали, документи, фото тощо), місця можливих поховань (необліковані).

ukУкраїнська