Які виплати, компенсації та пільги передбачені:

Члени сімей загиблих (померлих) військовослужбовців мають право на пільги і компенсації, визначені Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 № 2011-XII, а саме:

 1. Право на виплату грошового забезпечення.
 2. Право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця.
 3. Право членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України на безоплатну психологічну допомогу.
 4. Право на медичне обслуговування у закладах Міністерства оборони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів (якщо військовослужбовець прослужив не менш як 20 календарних років).
 5. Право не більше одного разу на рік на санаторно-курортне лікування та відпочинок у санаторіях, будинках відпочинку, пансіонатах і на туристських базах Міністерства оборони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів з пільговою оплатою вартості путівок у розмірах та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України. Цим правом можуть скористатися батьки, дружина (чоловік), неповнолітні діти, а також діти – особи з інвалідністю з дитинства (незалежно від їх віку).
 6. Право на забезпечення жилими приміщеннями в разі потреби поліпшення житлових умов за рахунок коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
 7. 50-відсоткову знижку плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) в жилих будинках усіх форм власності в межах встановлених норм, передбачених законодавством (цією пільгою можуть користуватися батьки та члени сім’ї військовослужбовця).
 8. Право на отримання земельної ділянки та допомогу в будівництві, яку зобов’язані надавати в межах визначених законом повноважень органи місцевого самоврядування, якщо батьки та члени сімей військовослужбовців виявили бажання побудувати приватні жилі будинки.
 9. Право на безоплатне одержання у приватну власність жилого приміщення, яке займають члени сімей у будинках державного житлового фонду.
 10. Право членів сімей військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) на безоплатний проїзд залізничним, повітряним, водним та автомобільним (за винятком таксі) транспортом у разі загибелі (смерті) військовослужбовця – до обраного місця проживання в межах України.
 11. Право для батьків військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби, користуватися безоплатним проїздом всіма видами міського пасажирського транспорту загального користування (крім таксі) в межах адміністративного району за місцем проживання, залізничного та водного транспорту приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – також електронного квитка, який видається на безоплатній основі; право на 50-відсоткову знижку при користуванні міжміським залізничним, повітряним, водним та автомобільним транспортом відповідно до закону.
 12. Право членів сімей військовослужбовців при переїзді до обраного місця проживання у зв’язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця на безоплатне перевезення до 20 тонн особистого майна в контейнерах залізничним транспортом, а там, де такого виду транспорту немає, – іншими видами транспорту (за винятком повітряного). У разі перевезення особистого майна в окремому вагоні, багажем та дрібною відправкою їм відшкодовуються фактичні витрати, але не більше вартості перевезення майна в контейнері вагою 20 тонн.
 13. Військові формування, військовослужбовці яких загинули чи померли в період проходження військової служби, подають їх сім’ям і батькам допомогу в проведенні похорону і компенсують матеріальні витрати на ритуальні послуги та на спорудження пам’ятників у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
 14. Право батьків та неповнолітніх дітей, а також дітей – осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від їх віку) на виплату державою одноразової грошової компенсації в розмірі суми державного страхування військовослужбовців з урахуванням коефіцієнта індексації грошових доходів.
 15. Право непрацездатних членів сім’ї, які перебували на утриманні годувальника, на отримання пенсії по втраті годувальника. Ця пенсія призначається незалежно від тривалості страхового стажу загиблої (померлої) особи.
 16. Право дітей на зарахування поза конкурсом за особистим вибором спеціальності до державних і комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України для навчання за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів протягом трьох років після здобуття відповідної загальної середньої освіти.
 17. Право на позачергове надання місця дітям загиблих (померлих) військовослужбовців у дитячих закладах за місцем проживання.

Хто має право на пільги?

Право на пільги, передбачені цим Законом, мають вдова (вдівець), батьки загиблого або померлого військовослужбовця, а також дружина (чоловік), у разі якщо вона (він) не взяла (не взяв) інший шлюб, та її (його) неповнолітні діти або повнолітні діти – особи з інвалідністю з дитинства.

Особам, які мають право на пільги, гарантії та компенсації, передбачені цим Законом, видаються посвідчення. Форма та порядок видачі посвідчень встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Роз’яснення підготовлено Українським центром захисту прав людини.

Якщо у Вас залишилися питання – звертайтеся на “гарячу лінію”: 0 800 33 07 09 або пишіть на електронну адресу: contact@uhrc.org.ua.

Ми обов’язково допоможемо!

ukУкраїнська