До Українського центру захисту прав людини звернулася дружина засудженого громадянина України, якого росіяни вивезли з колонії Херсонської області під час окупації, з проханням посприяти поверненню чоловіка на Батьківщину.

Чоловік відбував призначене йому судом покарання у державній установі “Голопристанська виправна колонія (№7)” (далі – ВК-7) та під час окупації Херсонської області був вивезений до виправної колонії № 26 у волгоградській області рф.

З відкритих джерел відомо, що з установ виконання покарань Херсонської області окупанти вивезли близько 2500 в’язнів в різні колонії на території росії. За інформацією правозахисників, з українськими ув’язненими, які перебувають у російських колоніях, жорстоко поводяться, застосовують тортури.

Такі дії рф є військовим злочином та грубим порушенням гуманітарного міжнародного права, зокрема Женевської конвенції, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

Український центр захисту прав людини звернувся до Міністра юстиції України із запитом щодо наявності механізму повернення українських в’язнів, обліку незаконно вивезених українських в’язнів на територію рф, та в конкретному випадку, чи володіє Мін’юст будь-якою інформацією про долю, стан здоров’я, місце та умови утримання чоловіка заявниці.

На жаль, у Мін’юсті підтвердили тільки інформацію, що засуджений станом на 10 травня 2022 року дійсно перебував у ВК-7 Херсонської області.  Інформацією про його примусове вивезення до установ виконання покарань рф та місцезнаходження Мін’юст не володіє. Крім того, очільник Міністерства юстиції так нічого і не відповів  на питання, чи напрацьований державою механізм повернення в’язнів, які є громадянами України, на Батьківщину.

Центр повторно звернувся до Міністерства юстиції з цим питанням. Очікуємо на державницький підхід у вирішенні проблеми повернення в’язнів, які є громадянами України, на Батьківщину.

ukУкраїнська