Експертка Українського центру захисту прав людини Олена Степаненко в ефірі телеканалу Еспресо.TV розповіла, чому родинам оборонців України так важко сьогодні оформити та отримати належні їм виплати.

У нас дуже багато державних органів, які вже займаються цими питаннями. Це і Мінреінтеграції,  і Міністерство ветеранів і створений Ветеранський фонд. Громадянське суспільство у нас і так дуже активне, яке допомагає цим родинам. Але, все ж таки, якщо у нас законами визначено, наприклад, наявність єдиних реєстрів – Єдиний реєстр осіб зниклих безвісти за особливих обставин (ред. – запрацював 2 травня 2023 року), Єдиний реєстр осіб, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи, Єдиний реєстр ветеранів, і на це вже виділено кошти, бюджет, на це витрачено зусилля і ресурси, але, на жаль, так як визначено у законах, ці реєсти не функціонують“, – зазначила Олена Степаненко.

Вона додала, що відсутність міжвідомчої взаємодії і призводить до того, що людина має збирати безліч довідок. А мало б бути так – член родини військового, яких потрапив до полону, зник безвісти або загинув, приходить до ТЦК та СП, там приймають заяву і потім усіма питаннями опікується державна система – обмін між реєстрами, міжвідомча взаємодія.

Людина має тільки прийти і сказати, що в мене така проблема і потрібно державі її вирішити. Якщо б все як визначено у законі працювало б, не потрібно було б дуже багато думати про те, що волонтери допоможуть“, – зазначила експертка.

Тому Український центр захисту прав людини постійно наголошує на необхідності визначити єдиний орган, який би опікувався родинами оборонців України.

Я вважаю для того, щоб держава виконувала свої зобов’язання, державні органи мають відчувати відповідальність не тільки перед виконанням своїх посадових обов’язків, а й проявити людяність, людиноцентричність. Якщо б було чітко визначено єдиний орган, до якого має звертатися людина, а не писати листи до 5-6 державних установ, які потім не відповідають або брак комунікацій. Люди перебувають у вакуумі, виникає недовіра до держави. Тому це все ж таки функції держави“, – резюмувала Олена Степаненко.

ukУкраїнська