Український центр захисту прав людини та особисто голова правління Центру, правозахисниця Людмила Денісова вже вкотре звертається до грузинської влади з вимогою припинити грубе порушення прав громадянина України, голови виконавчого комітету Національної ради реформ при Президентові України Міхеіла Саакашвілі, який перебуває в ув’язненні. 

Закликаємо владу Грузії забезпечити Саакашвілі належною медичною допомогою, для збереження життя передати його на лікування Україні або третій стороні і дотримуватися норм міжнародного права, зокрема, третьої статті Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою нікого не може бути піддано катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню.

1 жовтня 2021 року громадянина України Міхеіла Саакашвілі було затримано в Грузії і поміщено в пенітенціарну установу № 12 м. Руставі на підставі вироків грузинських судів 2018 року, якими його заочно засудили “за перевищення посадових повноважень” під час здійснення ним президентських повноважень у 2005-2006 роках. Переслідування Саакашвілі було розпочато у 2014 році після закінчення президентського терміну.

Судовий розгляд у інших двох кримінальних справах, які були порушені ще у 2014 році, відбувається з явним порушенням процесуальних прав. Такі дії судової влади Грузії є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право на справедливий і публічний розгляд, а також  розгляд справи упродовж розумного строку, але не протягом 8 років.

Одразу після затримання Саакашвілі, який був не згоден з винесеними щодо нього обвинувальними вироками без його особистої присутності в грузинських судах, в знак протесту оголосив голодування. Це суттєво позначилося на його стані здоров’я.

Під час проведеного 27.10.2021 року виїзного моніторингу дотримання конституційних прав і свобод Саакашвілі в пенітенціарній установі № 12 м. Руставі (Грузія) тоді ще Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова встановила наявність грубих порушень його процесуальних прав та висловила вимогу перевести Саакашвілі до цивільної лікарні.

Оскільки пенітенціарний медичний заклад, де утримували Саакашвілі, був неприйнятним для його перебування з огляду на відсутність кваліфікованих лікарів та обладнання, що несло загрозу життю.

На вимогу Людмили Денісової у травні 2022 року Міхеіла Саакашвілі перевели з в’язниці у Руставі до цивільної клініки у Тбілісі.

Водночас, за повідомленнями родини та адвокатів, Саакашвілі наразі має катастрофічний стан і не отримує належного лікування. Мати Саакашвілі заявила, що в організмі її сина виявили підвищений вміст важких металів: ртуті, барію, талію. Сам Міхеіл Саакашвілі заявив, що його під час перебування у в’язниці було отруєно. Пенітенціарна служба Грузії спростувала цю заяву.

Hенадання медичної допомоги суперечить гарантованим нормам статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Такі дії грузинської влади є катуванням і способом позбавлення громадянина України, голови виконавчого комітету Національної ради реформ України Міхеіла Саакашвілі права на життя, що є порушенням статей 6, 7, 9, 14, 18 Міжнародного пакту про цивільні та політичні права, який ратифіковано Грузією у 2002 році.

Грузинська влада повинна негайно припинити грубі порушення прав людини та, щоб зберегти життя Міхеілу Саакашвілі, передати його на лікування Україні або третій стороні, про що неодноразово наголошувала правозахисниця Людмила Денісова.

ukУкраїнська