Міський суд Тбілісі 6 лютого попри заключення лікарів про важкий стан здоров’я, який загрожує життю громадянина України Міхеіла Саакашвілі, відмовився відтермінувати виконання вироку та залишив його в ув’язненні.

З клопотанням про відстрочку або звільнення від покарання для лікування колишнього президента Грузії до суду звернулися адвокати Саакашвілі. Це клопотання суд розглядав близько двох місяців.

Український центр захисту прав людини засуджує це рішення суду та закликає грузинську владу припинити грубе порушення прав громадянина України, голови виконавчого комітету Національної ради реформ при Президентові України Міхеіла Саакашвілі. 

Закликаємо владу Грузії забезпечити Саакашвілі належною медичною допомогою і дотримуватися норм міжнародного права, зокрема, третьої статті Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою нікого не може бути піддано катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню.

Вкотре вимагаємо від суду та влади Грузії заради збереження життя врахувати висновки закордонних медиків, які виявили у Саакашвілі отруєння важкими металами, деменцію та крайнє виснаження, та відправити його на лікування до спеціалізованої клініки в іншій країні

1 жовтня 2021 року громадянина України Міхеіла Саакашвілі було затримано в Грузії і поміщено в пенітенціарну установу № 12 м. Руставі на підставі вироків грузинських судів 2018 року, якими його заочно засудили “за перевищення посадових повноважень” під час здійснення ним президентських повноважень у 2005-2006 роках. Переслідування Саакашвілі було розпочато у 2014 році після закінчення президентського терміну.

Одразу після затримання Саакашвілі, який не згоден з винесеними щодо нього обвинувальними вироками без його особистої присутності в грузинських судах, в знак протесту оголосив голодування. Це суттєво позначилося на його стані здоров’я.

Під час проведеного 27.10.2021 року виїзного моніторингу дотримання конституційних прав і свобод Саакашвілі в пенітенціарній установі № 12 м. Руставі (Грузія) тоді ще Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова встановила наявність грубих порушень його процесуальних прав та висловила вимогу перевести Саакашвілі до цивільної лікарні.

Оскільки пенітенціарний медичний заклад, де утримували Саакашвілі, був неприйнятним для його перебування з огляду на відсутність кваліфікованих лікарів та обладнання, що несло загрозу життю.

На вимогу Людмили Денісової у травні 2022 року Міхеіла Саакашвілі перевели з в’язниці у Руставі до цивільної клініки у Тбілісі.

Водночас, за повідомленнями родини та адвокатів, Саакашвілі належного лікування в цивільний лікарні він також не отримав і не отримує та як наслідок наразі має катастрофічний стан. 

Ненадання медичної допомоги суперечить гарантованим нормам статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Такі дії грузинської влади є катуванням і способом позбавлення громадянина України, голови виконавчого комітету Національної ради реформ України Міхеіла Саакашвілі права на життя, що є порушенням статей 6, 7, 9, 14, 18 Міжнародного пакту про цивільні та політичні права, який ратифіковано Грузією у 2002 році.

Грузинська влада повинна негайно припинити катування громадянина України Міхеіла Саакашвілі, відтермінувати вирок суду та передати його для надання належного лікування у третій країні заради збереження життя, про що неодноразово наголошувала правозахисниця Людмила Денісова.

ukУкраїнська