Стан здоров’я, ув’язненого грузинською владою громадянина України Міхеіла Саакашвілі, значно погіршився. Колишній президент Грузії заявив, що він скоро помре, якщо не отримає належної медичної допомоги.

Мене систематично катували, фізично та психологічно, і нині в моєму організмі є ознаки отруєння важкими металами. Тепер я страждаю від приголомшливої ​​множини понад 20 серйозних захворювань, всі з яких розвинулися в ув’язненні. Також стає все очевиднішим, що я скоро помру, якщо не отримаю належну медичну допомогу за межами країни“, –  заявив виданню “Politico” Саакашвілі.

Лікарська комісія, яка 2 квітня відвідала колишнього президента Грузії, заявила, що організм Саакашвілі вступив у фазу активного катаболізму – процесу розщеплення тканин.

Медики діагностували атрофію м’язів, обмеження рухової активності, різке падіння тиску, ваги, рівноваги й координації під час спроб встати, а також значне зниження психічних функцій і депресію.

Лікарі прогнозують, що в разі подальшого схуднення Саакашвілі буде повністю прикутий до ліжка через слабкість і ризик розриву м’язів.

Саакашвілі понад рік перебуває під ув’язненням в Грузії. Він засуджений за зловживання владою під час виконання своїх обов’язків. Суд у Тбілісі має розглянути питання про призупинення йому вироку чи звільнення з гуманітарних міркувань для лікування за кордоном.

Український центр захисту прав людини закликає грузинську владу забезпечити громадянина України, голову виконавчого комітету Національної ради реформ при Президентові України Міхеіла Саакашвілі належною медичною допомогою і дотримуватися норм міжнародного права, зокрема, третьої статті Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою нікого не може бути піддано катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню.

Вимагаємо заради збереження життя врахувати висновки медиків та відправити його на лікування до спеціалізованої клініки в іншій країні

1 жовтня 2021 року громадянина України Міхеіла Саакашвілі було затримано в Грузії і поміщено в пенітенціарну установу № 12 м. Руставі на підставі вироків грузинських судів 2018 року, якими його заочно засудили “за перевищення посадових повноважень” під час здійснення ним президентських повноважень у 2005-2006 роках. Переслідування Саакашвілі було розпочато у 2014 році після закінчення президентського терміну.

Одразу після затримання Саакашвілі, який не згоден з винесеними щодо нього обвинувальними вироками без його особистої присутності в грузинських судах, в знак протесту оголосив голодування. Це суттєво позначилося на його стані здоров’я.

Під час проведеного 27.10.2021 року виїзного моніторингу дотримання конституційних прав і свобод Саакашвілі в пенітенціарній установі № 12 м. Руставі (Грузія) тоді ще Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова встановила наявність грубих порушень його процесуальних прав та висловила вимогу перевести Саакашвілі до цивільної лікарні.

Оскільки пенітенціарний медичний заклад, де утримували Саакашвілі, був неприйнятним для його перебування з огляду на відсутність кваліфікованих лікарів та обладнання, що несло загрозу життю.

На вимогу Людмили Денісової у травні 2022 року Міхеіла Саакашвілі перевели з в’язниці у Руставі до цивільної клініки у Тбілісі.

Водночас, за повідомленнями родини та адвокатів, Саакашвілі належного лікування в цивільний лікарні не отримав і не отримує та, як наслідок, має катастрофічний стан. 

Ненадання медичної допомоги суперечить гарантованим нормам статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Такі дії грузинської влади є катуванням і способом позбавлення громадянина України, голови виконавчого комітету Національної ради реформ України Міхеіла Саакашвілі права на життя, що є порушенням статей 6, 7, 9, 14, 18 Міжнародного пакту про цивільні та політичні права, який ратифіковано Грузією у 2002 році.

Грузинська влада повинна негайно припинити катування громадянина України Міхеіла Саакашвілі, відтермінувати вирок суду та передати його для надання належного лікування у третій країні заради збереження життя.

ukУкраїнська