Якщо Вам стало відомо, що Ваша рідна або знайома людина зникла безвісти, не виходить на зв’язок або потрапила до ворожого полону, потрібно подати заяву про розшук такої особи до поліції.

Увага! Письмову заяву потрібно подати особисто до територіального органу Національної поліції України. Не зателефонувати на “гарячу лінію” Національної поліції, а прийти і написати заяву.

У заяві про злочин потрібно написати вимогу про визнання Вас потерпілою особою, тому що у потерпілої (зазвичай це близька людина, родич) особи більше процесуальних прав. Поки ви не визнанні потерпілою особою і вам не вручена пам’ятка про ваші процесуальні права та обов’язки, ви перебуваєте в статусі заявника чи свідка. Заявник не стає автоматично потерпілим у справі.

Зверніть увагу! Слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання Вами заяви зобов’язаний внести відповідні відомості до ЄРДР і почати розслідування. 

Важливо! На наступний день після подання заяви Вам необхідно особисто звернутися до чергової частини територіального органу Національної поліції й отримати у слідчого витяг з ЄРДР.

Які права має потерпілий у кримінальному провадженні?

  • отримувати від уповноваженого органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує його прийняття і реєстрацію;
  • отримувати копії матеріалів, які безпосередньо стосуються вчиненого щодо нього злочину по закінченню попереднього розслідування тощо;
  • заявляти відводи і клопотання;
  • оскаржити рішення, дії або бездіяльність слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, знайомитися з матеріалами, які стосуються вчиненого щодо нього злочину, отримувати копії процесуальних документів та письмові повідомлення тощо.

Слідчий, прокурор зобов’язаний за клопотанням сторони захисту, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надати їм матеріали досудового розслідування для ознайомлення, за винятком матеріалів про застосування заходів безпеки щодо осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також тих матеріалів, ознайомлення з якими на цій стадії кримінального провадження може зашкодити досудовому розслідуванню. 

Відмова в наданні для ознайомлення загальнодоступного документа, оригінал якого знаходиться в матеріалах досудового розслідування, не допускається.

ukУкраїнська