Правозахисна організація Freedom House у щорічному звітіFreedom in the World-2023″ про свободу у світі за 2022 рік, зазначила, що повномасштабна війна рф проти України є прями нападом на демократію. Вона призвела до нищівних порушень прав людини в Україні.

“Найбільш серйозні перешкоди для свободи та демократії були результатом воєн, переворотів та нападів на демократичні інститути з боку неліберальної влади. Авторитарний режим у росії розпочав повномасштабне вторгнення в Україну, намагаючись підірвати здобутий із зусиллями демократичний прогрес у цій країні”, – йдеться у звіті.

Правозахисники кажуть, що попри пропагандистські виправдання війни рф, її мета “позбавити українців їхнього фундаментального права на вільне самоврядування”, що порушенням усіх міжнародних нормативно-правових норм.

“У своєму бажанні знищити демократію в Україні та позбавити українців їхніх політичних прав і громадянських свобод, путін спричинив загибель і поранення тисяч українських мирних жителів, а також солдатів з обох сторін, руйнування важливої ​​інфраструктури, переміщення мільйонів людей зі своїх домівок, поширення тортур і сексуального насильства, а також посилення і без того жорстоких репресій у росії”, – наголошують у Freedom House.

У звіті також повідомляється, що через повномасштабне вторгнення рф Україна 2022 року була додана до переліку країн, де уряд чи окупаційна влада навмисно змінює етнічний склад населення, щоб знищити культуру чи змінити політичну рівновагу. Кількість таких країн у світі за рік зросла з 19 до 21, серед них також опинилися Ефіопія, Китай, М’янма.

Окупація Москвою Криму та східного Донбасу призвела до тривалої кампанії примусових етнічних змін на цих українських територіях. З 2014 року багато кримських татар і етнічних українців покинули регіони, що спонукали не лише політичні переслідування та насильство війни, але й відкриту політику русифікації, зокрема заохочення міграції з Росії, переміщення місцевих ув’язнених і призовників до Росії, депортації тих, хто відмовляється від російського громадянства, та репресії української та татарської культур і мов у системі освіти. Ці практики були поширені на інші частини окупованої України після повномасштабного вторгнення та доповнені жахливими проєктами, такими як масове викрадення та вивезення українських дітей до росії”, – йдеться у звіті Freedom House.

Цей звіт вкотре доводить, що країна-окупант рф грубо порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

Такі дії рф порушують міжнародне право та Статут ООН. Дії росіян, вчинені з наміром знищити українців, українську культуру та ідентичність – це етноцид, що є злочином проти людства та мають ознаки геноциду згідно з “Конвенцією щодо запобігання і покарання злочинів геноциду” 1948 року.

Український центр захисту прав людини закликає владу та міжнародні інституції якнайшвидше запустити Спеціальний трибунал проти рф, аби її політичне та військове керівництво було покаране за всі воєнні злочини проти України.

ukУкраїнська