3 травня 2023 року Верховна Рада України ухвалила Закон УкраїниПро внесення змін до статті 26 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу» щодо розширення підстав звільнення з військової служби деяких категорій громадян в період воєнного стану” (далі – Закон).

Після набуття чинності Законом звільнитися з військової служби матимуть право ті військовослужбовці, у кого близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

Хто має право звільнитися з військової служби?

Згідно із Законом, якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу, право на звільнення за цією підставою отримують:

  • військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;
  • військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період;
  • військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом.

Для звільнення військовослужбовцю потрібно подати рапорт з зазначенням підстави звільнення на ім’я командира та документи, що підтверджують підставу звільнення.

За результатами розгляду рапорту керівництво військової частини має ухвалити рішення про звільнення з військової служби або мотивовано відмовити у задоволенні рапорту.

У разі значної затримки розгляду рапорту, можна подавати скарги до вищого командування або Міністерства оборони України.

Відмову в задоволенні рапорту військовослужбовець має право оскаржити в судовому порядку.

08.05.2023 Закон направлено на підпис Президенту України, набуття чинності відбудеться з дня, наступного за днем його опублікування.

ukУкраїнська